Hlavní navigace

Posun v kauze neplatných rozhodčích doložek. Exekutor musel vrátit peníze

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 1. 2019

Dlouholetý spor o neoprávněné exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek se dočkal dalšího zásadního posunu. Soudy poprvé rozhodly o tom, že exekutor musí vrátit peníze za vedení protiprávních exekucí. Konkrétně tak pravomocně rozhodl Krajský soud v Ostravě. O rozsudku média informovali zástupci služby Exekutor má smůlu.cz, kteří spor vyhráli.

Zastupovali pana Miroslava, který se na službu obrátil v roce 2015 s žádostí o prošetření jeho exekuce. Ukázalo se, že exekuce pana Miroslava byla nařízena na základě neplatného rozhodčího nálezu, takže je protiprávní a má být zastavena. Právníci služby Exekutor má smůlu.cz exekuci úspěšně zastavili, čímž došlo k významnému snížení dluhu o poplatky na rozhodce, advokáty, exekutory a nepřiměřené pokuty.

Při sporu o zbylý dluh se s věřitelem podařilo nalézt smírné řešení, kde pan Miroslav nakonec uhradil mnohem nižší částku, než věřitel původně požadoval. Dnes již pan Miroslav žádný dluh nemá.

Během již proběhlé exekuce však exekutor Jaroslav Kocinec z Frýdku-Místku panu Miroslavovi zabavil více než 50 tisíc korun na své náklady. Po zastavení exekuce měl exekutor tyto prostředky panu Miroslavovi vrátit a svoji odměnu požadovat po oprávněném (věřiteli), který exekuci dle neplatného rozhodčího nálezu nechal zahájit, a tedy její zastavení zavinil.

Exekutor ale odmítl peníze vrátit a právníci ze služby Exekutor má smůlu.cz se tak obrátili na soud. Jak Okresní soud ve Frýdku-Místku, tak i Krajský soud v Ostravě, kam se poražený exekutor odvolal, daly právníkům pana Miroslava za pravdu a exekutor musel vrátit 97 tisíc korun (dlužná částka totiž narostla o úroky z prodlení a náklady soudního řízení). Exekutor již tuto částku uhradil.

Po zastavení protiprávní exekuce by exekutoři měli lidem vracet peníze, které vymohli na svoje náklady. Někteří exekutoři to bez problémů dělají, jiní se tomu snaží za každou cenu vyhnout. Přitom nejde o malé částky, které pak lidem chybí na doplacení svých dluhů. Někteří lidé jsou tímto protiprávním postupem zbytečně drženi v dluhové pasti, říká ředitel služby Exekutor má smůlu.cz Tomáš Pospíšil.

Podobně zažalován je například i prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil, který také odmítl vrátit peníze, které v průběhu později zastavené exekuce vymohl na svoje náklady.

Služba Exekutor má smůlu.cz se specializuje na zastavování protiprávních exekucí, které byly nařízeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. Od roku 2014 pomohla zastavit více než tři tisíce protiprávních exekucí v celkové hodnotě převyšující 350 miliónů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).