Hlavní navigace

Změny v ohlašování dopravních nehod od ledna 2009

Sdílet

Jiří Velinský 6. 10. 2008

Dopravní nehoda je obvykle nepříjemná situace. Může být ale ještě mnohem stresující, pokud nevíte, co dělat. Od ledna 2009 dochází ke změnám v hlášení dopravních nehod.

Od 1. ledna 2009 je nutno Policii ČR volat pouze v případě, že hmotná škoda dosáhne hranice 100 000 Kč. I nadále je nutno policii volat v případě, že dojde ke zranění (i malému), případně usmrcení, dojde-li ke škodě na majetku třetí osoby nebo životním prostředí, nebo pokud není možno zajistit obnovení provozu vlastními silami. Nově se nebude policie volat v případě, že dojde ke škodě na majetku třetí osoby, ale tímto majetkem je auto, které řídil řidič, jenž má na nehodě účast. Tedy například auto rodinného příslušníka, zaměstnavatele, leasingové společnosti.

Zákon ukládá účastníkům nehody, ke které není nutno volat policii, sepsat protokol o nehodě. Ten může mít v zásadě libovolnou formu, která bude obsahovat dané náležitosti (místo a čas nehody, identifikace účastníků, atd.). Doporučuje se ale využít tzv. euroformuláře, který lze získat u své pojišťovny. Čtěte více: Budou dopravní nehody vyšetřovat soukromníci?

Diskutovaný poplatek za bezdůvodný výjezd policie nakonec nebyl zaveden. Motoristé se tedy nemusejí obávat postihu v případě, že škoda bude nakonec činit „pouhých“ 90 tisíc korun a oni zavolají policii. Čtěte více: Co nás čeká po propojení povinného ručení a bodového systému

Více v tiskové zprávě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).