Hlavní navigace

Změna zákona ztíží práci podvodníkům

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 3. 2012

Sněmovnou prošel návrh, který pomůžu lépe chránit spotřebitele. Chránit by měl zejména seniory před nevýhodnými nákupy na předváděcích akcích. Právě ty totiž jsou ideální příležitostí jak zneužít současnou verzi zákona. 

Jde o to, že nyní můžete do 14 dnů odstoupit od smlouvy „uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání“. To neplatí v případě, že spotřebitel „výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky“. A právě na tuto výjimku sází prodejci na předváděcích akcích, které se nekonají v prostorách obvyklých k podnikání a nechávají účastníky těchto akcí (často nevědomky) podepsat prohlášení, že si za účelem objednávky výslovně sjednali návštěvu dodavatele. Tím spotřebitel ztratí možnost bez problémů vrátit zboží. 

Bránit se ale jde. Jak? To si přečtěte v článku: Tři úžasné akční nabídky, na kterých nevyděláte

Místo této sporné věty by se v občanském zákoníku měla objevit jiná, přesnější. Po upřesnění nepůjde dle zákona odstoupit od smlouvy o opravě či údržbě „provedené v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost, pokud dodavatel neprovedl jinou než vyžádanou opravu nebo údržbu nebo nedodal jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby“. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).