Hlavní navigace

Žijeme v moderní době? Ale ženy berou stále o čtvrtinu méně

Gabriela Hájková

Ženy vydělávají průměrně o 24 % méně než muži. Rozdíl v ohodnocení je znát hned od počátku vstupu na trh práce. Nejvýraznější bývá po třicítce, nejvyrovnanější jsou pak příjmy kolem 55. roku. Informace vyplývají z průzkumu serveru Platy.cz

Zatímco muži si průměrně vydělají 27 942 Kč, ženy jen 21 302 Kč. Toto srovnání je ale ovlivněno i faktorem druhu povolání. Když jsme porovnali jen platy mužů a žen na stejných pozicích, vyšlo nám, že rozdíl mezi jejich výdělkem je deset procent, řekl Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ.

Nejvýraznější je podle průzkumu rozdíl v platech u provozních manažerů (29 %), barmanů a barmanek (24 %) a u vedoucích výroby (23 %). 

Najdou se ale i profese, ve kterých si ženy vydělají o něco více než muži. Žena v průměru vydělává více jako logistička, redaktorka, technička bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nebo PR manažerka, uvádí zpráva serveru.

Odlišnosti v platech závisí i na věku. Mezi 17 a 24 lety je rozdíl mezi platy mužů a žen 16 % ve prospěch mužů. Ve věku od 35 do 44 let už si ale ženy vydělají téměř o třetinu méně, než stejně staří muži. Po 45. roce se rozdíly začínají snižovat.

Našli jste v článku chybu?