Hlavní navigace

Zdražení elektřiny může vyřešit speciální daň

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 9. 2010

Elektřina domácnostem v příštím roce zdraží maximálně o 5 %, s nejnovějším odhadem dopadu rozmachu obnovitelných zdrojů (zejména fotovoltaiky) přišly tentokrát ekologické organizace. Cena elektřiny pro domácnosti může příští rok kvůli podpoře obnovitelných zdrojů stoupnout nejvýše o pět procent, tedy mnohem méně, než jak straší ČEZ. Záměrně jsme udělali úplně nový propočet, nezávislý na ČEZu i fotovoltaických firmách. Čísla vycházejí z realistických prognóz, kolik bude přibývat obnovitelných zdrojů, říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Původní analýza skupiny ČEZ, která hovoří o 22% zdražení pro domácnosti, vychází podle zástupců ekologických organizací z nereálných prognóz, že na konci roku budou v provozu solární elektrárny o výkonu 2500 MW a větrné turbíny s výkonem 560 MW. Ve skutečnosti to podle nich může být nejvýše 1500 MW slunečních a ne více než 250 MW větrných zdrojů.

Součástí nejnovějšího odhadu jsou také navrhovaná řešení, jak další růst cen zastavit. Mezi ně patří např. změna zákona o podpoře obnovitelných zdrojů tak, aby se podpora vztahovala pouze na solární elektrárny na budovách či skládkách, nikoli na zemědělské půdě. Návrh počítá také se zavedením speciální jednorázové daně, která narovná rozdíl mezi výkupní cenou a skutečnými výrobními náklady solárních elektráren, jež byly uvedeny do provozu v letech 2009–2010, na úroveň, kterou zákon původně plánoval (tedy návratnost 15 let). Vybrané peníze by měli dostat distributoři elektřiny coby kompenzaci, aby za zbytečně vysokou výkupní cenu neplatili spotřebitelé, uvádí ve společné zprávě ekologické organizace.

Politici by neměli dělat paniku. Je to praktický problém, který lze prakticky vyřešit, řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. Pokud v klidu a s chladnou hlavou udělají kroky, které navrhujeme, bude víceméně po problému. Stát by měl zavést speciální jednorázovou daň, která zajistí to, co stát měl původně v plánu – aby výkupní cena za čistou elektřinu klesala stejným tempem jako výrobní náklady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).