Hlavní navigace

Zavalil vás sníh? S jeho odklízením mohou pomoci nezaměstnaní

Sdílet

Starostové obcí, které mají potíže se sněhovou nadílkou, se mohou obrátit na všechna kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR (ÚP ČR). Ta zajistí v rámci veřejně prospěšných prací zaměstnance na odstraňování sněhu, údržbu chodníků a cest. O pomoc se mohou přihlásit i firmy, které pracují na odstraňování škod souvisejících se sněhovou kalamitou.

Jsme schopni maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí. Firmy či obce nás mohou kontaktovat emailem, telefonicky i osobně, informovala generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Veřejně prospěšné práce (VPP) úřad využívá pro dočasné uplatnění uchazečů o zaměstnání. Jedná se o pozice především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací.
ÚP ČR tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti,
vysvětluje zpráva ÚP ČR s tím, že zaměstnavatelé VPP nejčastěji využívají při úklidu a údržbě veřejných prostranství a zeleně, pomocných pracích při opravách veřejného majetku, v charitě, ve zdravotnických či kulturních zařízeních, sociálních službách, v rámci zaměstnávání osobních asistentů ve školství či dohledové služby, asistentů prevence kriminality nebo k zajištění dalších veřejně prospěšných činností.

Obce a kraje ale mohou registrované zájemce o práci na úřadech práce využít také právě při odstraňování následků živelných pohrom nebo zimních či jarních údržbách.

VPP mají umožnit především dlouhodobě nezaměstnaným uchazečům a klientům se základním vzděláním, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky, a zvýšili tak své šance na získání zaměstnání na volném trhu práce.

Smyslem veřejně prospěšných prací je podpora dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů, tedy lidí, kteří jsou v evidenci ÚP ČR minimálně tři měsíce. Opakovaně může úřad podpořit stejného klienta pouze výjimečně. V případě, že se jedná o osobu se zdravotním postižením, uchazeče do 30 nebo naopak nad 50 let či rodiče, který pečuje o dítě do 15 let, popř. musí jít o uchazeče, kterému hrozí sociální vyloučení, dodala Kateřina Sadílková

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).