Hlavní navigace

Zařizujete si dovolenou sami? Na tohle si dejte pozor

Sdílet

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou do zahraničí a plánujete si vše zařídit sami, nebude vás zákon chránit tak dobře, jako v případě zakoupení zájezdu. Ten je totiž pojištěný a v situaci, kdy dojde k nějaké škodě, to musí řešit organizátor. Výhodou samostatného plánování je pak nižší cena. Je ale potřeba se na několik věcí připravit.

Jako první většinou Češi shánějí ubytování. Smlouvu o ubytování je možné uzavřít i přes telefon či e-mail. Oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku ovšem nemůžete od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti výjimku a odpovíte-li na internetovou nabídku, smlouva se stane závaznou, jakmile vaše odpověď dojde ubytovateli, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Samozřejmě ubytování zrušit můžete, ale nemusí to být bez poplatku. Jestliže ubytovatel nestihne najít jiného zájemce, pak musíte uhradit případnou škodu. Zrušením pobytu půl roku před termínem mu nejspíše škodu nezpůsobíte. Zrušením den předem mu už ale škoda vzniknou může. Zaměřte se proto na podmínky smlouvy, ve kterých může být i požadavek odstupného či storna.

Vámi zaplacené ubytování pak musí být ve stavu, kdy je možné prostory normálně a nerušeně užívat. Vše musí odpovídat domluvě. Pokud jste byli nalákáni na fotografie krásných pokojíčků s koupelnou a výhledem, je taková informace jako součást nabídky pro provozovatele závazná. Neodpovídá-li ubytování domluvě nebo běžným standardům, požadujte nápravu. Pokud ji ubytovatel nezjedná, máte právo na slevu, radí Lukáš Zelený.

Trochu jiná situace nastává, když si pronajmete letní chatu či letní byt. Pokud se s pronajímatelem nedohodnete jinak, předpokládá se, že v najaté nemovitosti budete provádět běžnou údržbu a řádně se o ni starat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).