Hlavní navigace

Jak je to s daňovým přiznáním, když máte letní brigádu?

Sdílet

Mnoho Čechů se o letních měsících chystá na brigádu. Na dohodu o provedení práce si takto přivydělávají nejen studenti, ale i zaměstnanci, kteří standardně pracují na hlavní pracovní poměr. S přivýdělkem se ale také může pojit daňové přiznání.

Pokud budete mít během některého měsíce příjem od dvou a více zaměstnavatelů, z něhož bude zároveň odváděna zálohová daň z příjmu, vzniká vám povinnost podat daňové přiznání za rok 2017. K tomu budete potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, u nichž jste během roku 2017 pracovali.

Z dohody o provedení práce se zálohová daň odvádí v případě, že je podepsáno i prohlášení k dani. Pokud podepsáno není, pak se zálohová daň odvádí až při příjmech nad 10 000 Kč měsíčně. Zaměstnanec pracující na plný úvazek, který si během letních prázdnin přivydělá na dohodu o provedení práce alespoň v jednom měsíci více než 10 000 Kč, tedy nemůže svého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 a musí si sám podat daňové přiznání, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zmíněné prohlášení k dani je možné podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele a daňové slevy pak uplatňujete v daném měsíci jedenkrát. Na základě podepsaného prohlášení máte nárok na uplatnění slevy na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně.

Pokud prohlášení k dani nepodepíšete a měsíční odměna z brigády je 10 000 Kč a méně, odvádí se z příjmu 15% srážková daň. Jestliže tedy standardně pracujete na hlavní pracovní poměr a v rámci letní brigády jste si vydělali do 10 000 Kč, můžete zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně.

Daňové přiznání se týká i studentů. Pokud během letních prázdnin pracují současně pro dva a více zaměstnavatelů a jejich měsíční odměna je u obou z nich vyšší než 10 000 Kč, musejí za rok 2017 podat daňové přiznání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).