Hlavní navigace

Zaměstnanci OKD z dolu Paskov dostanou sociální příspěvek až 8000 Kč i na 5 let

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 11. 2016

Zaměstnanci OKD, kteří kvůli uzavření dolu Paskov přijdou na konci března o práci, dostanou sociální příspěvek ve výši do 8000 Kč až na pět let. Ten náleží zaměstnancům, jejichž pracovní poměr skončí nebo už skončil v přímém důsledku restrukturalizace a útlumu těžby. Délka výplaty se bude odvíjet od počtu odpracovaných let. Ten, kdo odpracoval dva až pět let, bude příspěvek pobírat tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok navíc se mu počet měsíců, po které může s příspěvkem počítat, zvyšuje o tři. Výjimkou je sociálně ohrožená skupina pracovníků starších 50, resp. 55 let, kteří odpracovali nepřetržitě nejméně 25 let u těžební organizace a v podzemí odpracovali alespoň 3300 směn, vysvětlil Petr Habáň, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) s tím, že u povrchových pracovníků je podmínkou dosažení věku nejméně 55 let. Výše příspěvku se bude lišit podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8000 Kč a na povrchu pak 7000 Kč měsíčně.

Kromě toho mohou horníci z hlubinných dolů nastoupit do důchodu už v 56 letech, resp. do předčasné penze v necelých 53 letech.

Nově totiž platí, že zaměstnanci v hlubinném hornictví, kteří práci vykonávali už před 1. říjnem 2016 a odpracovali alespoň 3300 směn (resp. 3081 směn, pokud zaměstnání v hlubinném hornictví skončilo z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice), se pro výpočet důchodového věku nově odečte 7 let.

MPSV ve spolupráci s Úřadem práce vytipovalo pracovní místa, kam by mohli stávající zaměstnanci OKD nastoupit. Podle Roberta Baxy z MPSV je připraven i projekt podpory odborného vzdělávání pro rekvalifikaci a komplexní poradenský servis České správy sociálního zabezpečení vč. rozšíření úředních hodin speciálně pro zaměstnance OKD. Na pracovišti OKD by také mělo být připraveno mobilní stanoviště Úřadu práce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).