Spočítejte si...

Zavřít

Zákonná dvouletá záruka v roce 2014 skončí

Podle nového občanského zákoníku, který začne platit od 1. ledna 2014, dojde ke zrušení zákonné dvouleté záruky. Nově bude záruku prodávající poskytovat takovou, kterou kupujícímu sám poskytne anebo kterou si vzájemně sjednají.

Prodejce bude také odpovídat za záruční dobu uvedenou na zboží, na jeho obale, v přiloženém návodu nebo v reklamě. Při poskytnutí nebo při sjednání této záruky budou moci být určeny podmínky pro trvání či způsob uplatnění takové záruky, uvádí Tomáš Liškutín z advokátní kanceláře PRK Partners.

Zatímco nyní si zákazník může vybrat, zdali chce po převzetí vyměnit vadný výrobek, nebo požadovat jeho opravu, tak od 1. ledna nebude možné automaticky požadovat výměnu zboží, pokud bude tato výměna vzhledem k povaze vady nepřiměřená.

V praxi se změny v rámci reklamací dotknou zejména bagatelních vad, které lze rychle odstranit. To znamená, že když zákazník například objeví vadu krytu na mobilním telefonu, nebude moci požadovat výměnu celého přístroje, ale prodávající bude moci na počkání vyměnit pouze kryt telefonu za bezvadný, dodává Liškutín.

Skončí bankovní tajemství v EU? V Praze se nemovitostem dařilo, prodalo se jich o 25 % více        
sdfsd
sdfsd (neregistrovaný) ---.sfn.sitkom.cz
24. 4. 2013 16:46 Nový

EUEU?

celé vlákno

To je nejaky zmena kvuli EU, protoze ted vsude v EU plati zaruka 2roky.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
25. 4. 2013 13:35 Nový

Re: EUEU?

celé vlákno

To je o tom, kdyz nekdo sezere kachnu i s navijakem a neni schpen si ani najit skutecnost:

§ 2165

(1) Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.

Jerry
Jerry (neregistrovaný) ---.39.broadband7.iol.cz
31. 5. 2013 8:27 Nový

Re: EUEU?

celé vlákno

tak to je velký omyl, že je v EU 24 měsíců záruka. Většinou je rok viz evropský ZL Canon.

V.K.
V.K. (neregistrovaný) ---.starnet.cz
26. 4. 2013 14:54 Nový

Přesnější informace

Protože tento článek akorát udělá lidem v hlavě zmatek, pokusil jsem se to uvést na pravou míru: https://pady.signaly.cz/1304/bude-zrusena-zaruka