Hlavní navigace

Zákon sníží ochranu spotřebitelů a živnostníků před operátory

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 11. 2014

Včera byla ve Sbírce zákonů vyhlášena novela zákona o elektronických komunikacích i přes to, že média dlouhodobě upozorňovala na to, že připraví spotřebitele, živnostníky a drobné podniky o ochranu před mobilními operátory.

Půjdete-li do obchodu jako běžný člověk, jste spotřebitelem s výraznou právní ochranou. Vezmete-li si na sebe montérky a do smlouvy uvedete IČ, už jste profesionál, který si musí dávat pozor. Loňské výdobytky, které přinesla novela poslance Husáka pro všechny zákazníky, se operátorům nelíbily a u poslanců si prolobbovali výraznou změnu, uvádí zpráva sdružení dTest. 

Miloš Borovička, právní poradce dTest k novince uvádí: Rozdíl mezi spotřebitelem a živnostníkem je opravdu minimální, jako jednotlivci mají vůči operátorům slabé postavení. Těžko si vyjednají individuální podmínky jako velké společnosti, uvádí s tím, že za 14 dní mohou operátoři smlouvy změnit tak, aby si pod vysokými pokutami své zákazníky udrželi..

Nejkritizovanější změna, kterou novela přináší, se ale týká nejen podnikatelů, ale i spotřebitelů. Nově operátor bude sám vyhodnocovat, zda je změna podstatná, nebo ne a jestli zákazníka, který má smlouvu na dobu určitou, poučí o možnosti odejít, uvedl Borovička, který předpokládá, že většina změn bude pro operátory banální, a tak jen uveřejní na svém webu oznámení, že změnili podmínky. 

Podnikatelé si také budou muset dát větší pozor na rozhovory se zástupci operátorů po telefonu. Pokud dnes uzavřete nebo změníte smlouvu po telefonu, musí operátor poskytnout informace o smlouvě elektronicky nebo v listinné podobě a každý zákazník má pak dva týdny na odstoupení od smlouvy. To se ale změní. 

Často telefonista neřekne úplně vše a odkáže na podmínky. Už jenom tím, že zákazník řekne ‚mám zájem‘ nebo ‚chci to vyzkoušet‘ operátor dovodí souhlas a změní smlouvu, pro podnikatele ale už nebude cesty zpět, varuje Borovička. 

Operátoři také nebudou muset své podnikající zákazníky upozorňovat na automatické prodloužení smlouvy.

Podrobnosti o tom, co novela obsahuje, najdete v článku na sesterském serveru Lupa.cz: Je dokonáno: prezident podepsal novelu oklešťující práva spotřebitelů

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).