Hlavní navigace

Zájem o kotlíkové dotace stoupá. O variantách čerpání ale vědí lidé málo

Sdílet

Zájem Čechů o dotační programy, které podporují zateplování, výměnu či instalaci obnovitelných zdrojů roste. O dotačním programu Nová zelená úsporám slyšelo 63 % Čechů, o kotlíkových dotacích pak 62 % osob. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla agentura Ipsos pro společnost E.ON.

Pouze 9 procent lidí ale uvedlo, že některý z dotačních programů využilo. Nicméně 37 procent respondentů o dotacích uvažuje, což je o tři procentní body více než v roce 2015, říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie.

O kotlíkových dotacích jsme již psali v článku Na nový kotel budete moci získat dotaci až 127 500 Kč. V březnu 2017 bude spuštěna druhá vlna kotlíkových dotací. Ta nebude podporovat jen kotle na uhlí, ale bude možná i kombinace uhlí a biomasy.

Kromě výše zmíněných programů, ze kterých můžete čerpat, jsou k dispozici ale i jiné možnosti. Dotace na energeticky úsporné renovace nabízejí i evropské programy, například Integrovaný regionální operační program IROP, který ale bohužel příliš známý ani oblíbený není, konstatuje Jan Charvát, tiskový mluvčí aliance Šance pro budovy. O tomto programu slyšelo pouze 5 % respondentů, stejně jako o programu Panel 2013+, který podporuje renovace a úsporná opatření v panelových domech.

Pokud vám budou připadat administrativní povinnosti v souvislosti s kotlíkovými dotacemi složité, existují nejrůznější porady a instituce, které se zaměřují právě na pomoc s vyřízením dotací. Můžete se ale zkusit obrátit i na svého dodavatele energií. Někteří začali svým klientům s vyřízením dotací pomáhat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).