Žadatelů o hypotéku přibývá. Lidé se bojí, že po zavedení nové regulace na ni nedosáhnou

Sdílet

I přes fakt, že Česká národní banka se snaží růst hypoték krotit, vydala několik doporučení a připravuje i novelu technického zákona, která by jí umožnila mít více pravomocí, trh s hypotékami reaguje přesně opačně. Tuzemské banky poskytly v květnu 2017 hypotéky za 21,2 miliardy Kč. V porovnání s rokem 2016 tak suma sjednaných hypoték vzrostla o 2 %. Od ledna do května 2017 je však meziroční růst o 16 %. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost GOLEM FINANCE.

Meziroční srovnání úvěrů na bydlení (v mld. Kč).
Autor: GOLEM FINANCE

Meziroční srovnání úvěrů na bydlení (v mld. Kč).

Růst hypoték ovlivňují převážně dva faktory. Tím prvním je stoupající průměrná výše úvěru, která pouze odráží rostoucí ceny nemovitostí. Druhým důležitým faktorem jsou obavy Čechů právě ze zpřísnění podmínek pro získání hypoték. O tomto tématu jsme psali v článku S průměrným příjmem budete mít potíže získat hypotéku.

Lidé se bojí, jak a jestli vůbec získají hypotéku po případném zavedení nových pravidel, a tak raději žádají nyní, za současných podmínek.

S tím souvisí i růst úvěrů stavebních spořitelen, kterým vzrostl objem poskytnutých úvěrů o 43 % oproti roku 2016. Češi tímto způsobem zlevňují náklady na hypotéku. Banky mohou poskytovat hypotéky jen do 90 % LTV a úvěry mezi 80 – 90 % zástavní hodnoty jsou objemově regulovány. To má za důsledek jejich zdražení. Kombinace levnější hypotéky do 80 % LTV a úvěru ze stavebního spoření tak může vyjít levněji, než hypotéka na 90 % LTV.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).