Hlavní navigace

Kdy musí letošní maturanti začít platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 6. 2017

Zdravotní pojištění platí stát studentům až do 26 let, sociální pojištění je po dobu studia dobrovolná záležitost (doba studia už nepatří do náhradních dob pojištění, takže se nezapočítává do důchodu a lze se k platbě od 18 let přihlásit).

Absolventům středních škol zdravotní pojištění stát hradí ještě o prázdninách do 31. srpna. To platí i pro studenty, kteří u státní maturity neuspěli a budou ji skládat v náhradním pozdějším termínu.

Stát za vás o prázdninách (navazujících na skončení studia ) pojistné neplatí, když v jejich průběhu vykonáváte po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost nebo máte po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci. Jestliže student pokračuje ve studiu na jiné střední nebo vysoké škole, pojistné je stále hrazeno státem, a to bez ohledu na to, kdy další studium začne. Na mnoha vysokých školách studium nezačíná 1. září, ale později, na hrazení pojistného státem to ale nemá vliv, vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Budete-li od 1. září zaměstnaní, bude za vás odvody na zdravotní i sociální pojištění platit zaměstnavatel. Pokud se absolvent rozhodne, že bude podnikat, má povinnost ohlásit začátek samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení a začít platit zálohy na pojistné. Ne všichni mají ale o své budoucnosti po složení maturitní zkoušky jasno a řada absolventů skončí na úřadu práce. Dokud bude absolvent v evidenci úřadu práce, bude za něj zdravotní pojištění platit stát, popsala Štarmanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).