Za zanedbaný komín může pojišťovna v případě požáru odmítat výplatu plnění

27. 10. 2016

Sdílet

Závady na topení a zejména komínech mohou i za třetinu požárů domácností a budov. Vyplývá to ze zprávy pojišťovny Generali, které klienti každoročně nahlásí přes 200 pojistných událostí souvisejících s požáry v domácnostech a budovách.

Pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržovány a právě z tohoto důvodu došlo ke škodě, má pojišťovna právo plnění zkrátit či dokonce odmítnout, uvedl Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny a současně uvedl příklad požáru v rodinném domě, kde původně chytil dehet v komínu a postupně se vznítila i omítka. Žár byl tak silný, že komín praskl a shořel také dřevěný rám dveří a práh. Protože šetření zjistilo zanedbání údržby komína, došlo k porušení povinnosti pojištěného, který zanedbal svou povinnost se o komín pravidelně starat a proto pojišťovna plnit odmítla.

Během loňské topné sezóny došlo k více než 770 požárům komínů a valná většina z nich
byla způsobena vznícením sazí. Z toho jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za
převážnou většinu požárů  komínových těles a to je skutečnost, kterou by lidé neměli
podceňovat. Zvláště když uvážíme, že ke dvěma třetinám úmrtí při požárech dochází právě
při požárech v domácnostech,
uvedla Nicole Zaoralová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR s tím, že podle nové legislativy by měl být každý komín vyčištěn  alespoň jednou ročně, pokud topíte pevnými palivy, pak třikrát ročně. Pokuta za nedodržování této povinnosti se může vyšplhat až na 100 000 korun.

Provádět revizi byste měli u všech spalinových cest, proto i u digestoře plynových sporáků. I když ty se běžně nekontrolují, v případě požáru může mít problém s takovou digestoří bez revize i pojišťovna, zdůraznil Cívka.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).