Jak jsme před časem informovali, podnikatelé si už od září mohou žádat o autentizační údaje. Více najdete ve zprávě Jak správě požádat o autentizační údaje k evidenci tržeb?
V první vlně by se měla elektronická evidence tržeb (EET) týkat asi 50 tisíc podnikatelů. Zájem o autentizační údaje ale zatím není valný. Během prvního zářijového týdne o ně požádalo kolem 1400 podnikatelů.
Vyzvednutím autentizačních údajů ostatně povinnosti podnikatelů nekončí. Následně si totiž musíte vyzvednout certifikát (zatím tak učinilo kolem dvou set podnikatelů) a po získání autentizačních údajů se přihlásit do webové aplikace EET. Před samotným zahájením evidence musíte vyplnit údaje o všech provozovnách, jejichž prostřednictvím provádíte činnosti, z nichž plynou evidované tržby. Poté získáte digitální certifikát.
Ten je nutné nainstalovat do pokladního zařízení, jehož prostřednictvím bude podnikatel evidovat tržby. Funkčnost elektronické pokladny s nainstalovaným certifikátem si podnikatelé budou moci otestovat měsíc před samotným spuštěním elektronické evidence tržeb, tedy od 1. listopadu,
vysvětlila daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision, která vnímá i obavy podnikatelů o to, že na sebe upozorní finanční správu nápadně vyššími tržbami, než měli v předchozích letech.
Jistý skok může nastat z objektivních důvodů, například změna provozní doby, úprava provozovny, rozšíření služeb a podobně. Extrémní výkyvy ve vykázaných tržbách ale mohou být jedním z faktorů, na jejichž základě se správce daně na podnikatele zaměří detailněji,
upozornila Štarmanová, podle které by se podnikatelé měli připravit po spuštění EET na vlnu kontrol.
Kontrolovat se bude nejen vystavování účtenek, ale i práce s terminálem. V případě, že kontroloři objeví nějaký nedostatek, hrozí podnikateli pokuta ve výši až půl milionu korun nebo o svou provozovnu může dokonce přijít,
varuje Štarmanová, podle které si musíte dávat pozor i na práci se samotnými autentizačními údaji a certifikátem. Pokud s nimi nebudete zacházet tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití, hrozí vám pokuta ve výši 50 tisíc korun.
Další sankce hrozí za maření účelu elektronické evidence tržeb. Tedy například za úmyslné nezadávání všech údajů do systému nebo odmítnutí vystavení účtenky zákazníkovi (pokuta do půl milionu korun). Za zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, může podle Štarmanové kontrola nařídit okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.
Poprvé by se EET měla spustit k začátku letošního prosince, pak budou následovat další tři fáze: v březnu 2017, v březnu 2018 a v červnu 2018. Nejdříve se nová povinnost dotkne podnikatelů z oblasti stravovacích a ubytovacích služeb.