Hlavní navigace

Exekuce už není rito. Letos zatím rezignovalo 11 soudních exekutorů

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 9. 2016

Příjmy exekutorů už nejsou, co bývaly. Potvrzuje to vývoj v letošním roce, kdy za prvních 8 měsíců svou činnost ukončilo 11 soudních exekutorů. Podle Exekutorské komory ČR (EK ČR) za tím stojí nepříznivé podmínky pro výkon tohoto povolání, přibývající povinnosti a nároky a naproti tomu snižující se vymahatelnost.

Exekutory pravděpodobně odstrašují také plány Ministerstva spravedlnosti ČR, které prosazuje snížení exekučního tarifu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvádí, že tarif z roku 2001 je naddimenzovaný a jeho návrh novely plánuje snížení odměn na 4 nebo 5 % z vymáhané částky. V současnosti jsou přitom odměny exekutora ve výši 15 %. Snížit by se přitom měly také paušální odměny.

Podle EK ČR budou rezignace exekutorů pokračovat a může nastat i problém s předáváním běžící exekuční agendy. O uvolněné exekutorské úřady totiž není dlouhodobě zájem. Zájem o profesi soudního exekutora stále klesá. Do výběrových řízení na uvolněné úřady se hlásí stále méně zájemců a některé úřady se nedaří obsazovat vůbec, uvádí zpráva komory, která upozorňuje na opakované zahajování dalších exekucí na notorické dlužníky, u kterých výrazně klesá vymahatelnost pohledávek. Náklady na exekuční vymáhání takových nevymahatelných pohledávek nikdo nehradí, a jsou tudíž dotovány exekutory, vysvětlila prezidentka EK ČR Pavla Fučíková.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2016 8:39

    zdena (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    A já myslela, že jim jde o právo, a blaho věřitelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).