Za nedostatek bytů v Praze mohou podle lidí politici a velké daně

Sdílet

Bytovou krizi v Praze si uvědomuje 86,4 % Pražanů. Důvodem zhoršení dostupnosti bydlení za posledních 5 let je podle nich nekoncepčnost politiků a také pomalé povolování staveb. Podle statistik například povolit a postavit běžný bytový dům v Praze trvá od prvních prací na projektu, přes všechny stupně schvalování až po výstavbu a kolaudaci celkem deset let. Samotná výstavba však zabere jen 1,5 až 2 roky. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

Kde vidíte hlavní důvody zhoršení dostupnosti bydlení v Praze?
Autor: Sdružení pro architekturu a rozvoj

Kde vidíte hlavní důvody zhoršení dostupnosti bydlení v Praze?

Téměř polovina dotázaných má za to, že politici nemají žádný plán, jak dostupnost bydlení zlepšit. Vadí jim také zdlouhavé procesy povolování bytů. Zhoršená dostupnost je ale dle některých způsobena i velkou daňovou zátěží u nového bydlení, privatizací městských bytů v minulosti a další.

Nedostupnost bytů pak podle respondentů přímo souvisí i s růstem cen a zdražováním nájmů. Důsledkem je také nedostatek parkovacích míst u okrajových stanic metra a další dopravní komplikace vyvolané každodenním dojížděním.

Zatímco v roce 2014 šetřil průměrný Pražan na byt 8,9 let, dnes je to 13 let. Cena metru čtverečního nového bytu už na konci roku 2018 překročila 100 000 Kč, čímž se bydlení stává hůře dostupné i pro střední třídu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).