Hlavní navigace

Za které úseky dálnic a rychlostních silnic nově nebudete platit?

Sdílet

Gabriela Hájková 4. 12. 2015

Na čtyřech vybraných krátkých úsecích dálnic nebudete od nového roku potřebovat dálniční známku. Jedné se o úseky dálnic u Brna, Mladé Boleslavi, Chebu a u Mezna na Táborsku, které ministerstvo dopravy vyňalo ze zpoplatněné dálniční sítě. O vynětí dalších úseků se jedná i s dalšími městy, kde dálniční obchvaty komplikují průjezd obcí, například s městem Kroměříž, jejíž okruh se stal součástí dálniční sítě.

Konkrétně ministerstvo dopravy od 1. ledna 2016 vyjímá ze zpoplatnění úseky dálnice D1 Kývalka – Brno, Brno – Holubice (exit 182 – 210; křížení se silnicemi I. třídy č. 23 a 50, celkové délka úseku 28 km); dálnice D3 Mezno – Čekanice (exit 76 – 79, křížení se silnicí I. třídy č. 19, celková délka úseku 3 km); rychlostní silnice R6 Jesenice – Cheb, sever (exit 162 – 169, křížení se silnicí I. třídy č. 21, celková délka úseku 7 km) a rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín – Mladá Boleslav (exit 39 – 46, křížení se silnicemi I. třídy č. 38 a 16, celková délka úseku 7 km).

Když jedete po silnici číslo 16 z Mělníka do Jičína, musíte kolem Mladé Boleslavi jet kus po R10, abyste mohli pokračovat na Jičín. Podobně slouží D1 pro spojení silnic první třídy u Brna a také obchvat Tábora je zároveň i trasou silnice 1/19. Vůči řidičům není fér, že je nutíme kupovat dálniční známku i tam, kde dálnici de facto jen křižují, ale musí ji na své cestě kolem města použít, vysvětlil změny ministr dopravy Dan Ťok s tím, že se změnou podle něj předejde také tomu, aby se místní řidiči dálnici kvůli poplatku vyhýbali a jezdili skrze město po silnicích nižších tříd. Už v polovině letošního roku už ministr z časového zpoplatnění vyjmul 45 km úseků na dálnicích D1, D3 a rychlostních silnicích R6 a R10.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).