Hlavní navigace

Za bydlení jsou Češi připraveni dát průměrně 2,3 milionu korun

21. 9. 2018

Sdílet

Zhruba 2,3 milionu korun je připraven investovat do svého bydlení průměrný Čech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bezrealitky.cz, který vypracovala agentura STEM/MARK na vzorku více než 1000 respondentů.

V Praze jsou lidé schopni investovat do nového bydlení 3,5 milionu korun, kolem tří milionů dokáží připravit obyvatelé Jihomoravského a Plzeňského kraje. Nadprůměrnou sumu – kolem 2,5milionů mohou do bydlení vložit také Středočeši a obyvatelé Olomouckého a Libereckého kraje. Pouhý milion mají v průměru připraveni lidé z Moravskoslezského a Karlovarského kraje a na Vysočině.


Autor: Bezrealitky.cz

Situace podle krajů.

Jen pro srovnání: výše průměrné hypotéky v srpnu roku 2018 podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla 2 216 908 Kč. To znamená, že reálně Češi, kteří financují bydlení hypotékou, dávají v průměru za pořízení bytu či domu více peněz. K většině hypoték je třeba totiž ještě dodat několik sto tisíců korun z vlastního.

Touha bydlet ve vlastním i přes vysoké ceny nemovitostí a nepříznivou situaci na realitním trhu Čechy neopouští. Devět lidí z deseti, kteří momentálně bydlí v podnájmu nebo u rodičů, chtějí vlastní bydlení.

Pokud se udrží současná cena nemovitostí, lidé odhadují, že na bydlení dokáží nastřádat nejdříve za pět let. Mnozí dokonce rezignovali a věří tomu, že vlastní bydlení si pořídí až jejich děti. Ti, kteří se rozhodli nakupovat nyní, hledají všechny cesty, jak ušetřit, říká Hendrik Meyer, ředitel Bezrealitky.cz. Lidé se tak například více poohlížejí po nezrekonstruovaných nemovitostech nebo hledají nové, trhem zatím nezasažené lokality.

Podle Meyera se zároveň začíná vytvářet vysoký přetlak u nájemních bytů a domů. Zájem o ně je rekordní, a to nejen ve velkých městech. O pronájmy začínají mít zájem i lidé v regionech. Zatím tu však není nabídka tak široká, neboť majitelé nemovitostí pronájem doposud nevnímali jako dobrý způsob, jak svou nemovitost zhodnocovat. To se však bude v následujících letech výrazně měnit, zakončuje Meyer.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 9. 2018 18:21

    Taaaaaaaaa (neregistrovaný)

    Průmměrný Čech je schopen následující - i kdyby byl schopen šetřit 10 tisíc měsíčně (což není)
    tak je to 120 tisíc ročně - za 10 let je to 1,2 melounu. To znamená, že bydlení ve svém je pro

    90% lidí nedosažitelné. Pěkně to vedeme.

  • 24. 9. 2018 8:27

    Victor (neregistrovaný)

    Bydlení je neopodstatněně předražené.Dívám se kolem,co se staví za domy v nějaké Orlové a nevěřím,dokonce jsem se prostě musel do pár rozestavěných,ale skoro hotových podívat.3+1 nebo druhý 4+1,ale ta velikost je hnus.Mám v paneláku větší byt a to mě stál 750 000 Kč.A za ty baráky prý budou chtít 2 500 000 Kč.A to se "zahradou" dva metry kolem baráku.Jeden barák vedle druhého s onou "velkou" zahradou.Říkám tomu "předražený panelák na ležato".

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).