Hlavní navigace

Plánujete pracovat v zahraničí? Nezapomeňte si odhlásit zdravotní pojištění

Sdílet

Lenka Kašparová 20. 8. 2019

Právní předpisy říkají, že čeští občané mohou mít jen jedno zdravotní pojištění. Z čehož vyplývá, že jestliže plánuje vycestovat do zahraničí za prací, musíte se odhlásit z českého zdravotního pojištění, pokud tam budete mít zdravotní pojištění. Odhlásit se můžete i dodatečně, ve chvíli, kdy v zahraničí získáte práci. Pozor ale na to, že pojištění nemůžete jen tak vypovědět a odjet do zahraničí. Musíte si ho platit, jinak vám vzniká dluh. Pokud ještě nevíte, kde budete v zahraničí pracovat, musíte se přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a pojistné si začít hradit.

Jakmile v zahraniční začnete pracovat, máte povinnost tuto skutečnost oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů. Odhlášení musí proběhnout k datu zahájení pracovního poměru v zahraničí. Současně s tím musíte vrátit průkaz zdravotního pojištění své české pojišťovně a dostanete kartičku tamní pojišťovny. Pojistné si přestáváte platit od následujícího měsíce.

Pro samotné odhlášení není nezbytné přikládat doklady o výkonu výdělečné činnosti nebo pojištění v jiném státě, budete je ovšem potřebovat, až se po ukončení výdělečné činnosti do ČR vrátíte. Musíte jimi doložit dobu podléhání právním předpisům jiného státu EU, říká Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).