Hlavní navigace

Průměrný prvňák letos vyjde na 6140 Kč. Rodiče mohou požádat stát o finanční příspěvek

Sdílet

Lenka Kašparová 19. 8. 2019

Začátek školního roku znamená pro rodiče především výdaje. A to nemalé. Hlavně rodiče, jejichž dítko v září míří do první třídy základní školy, se musí připravit na pořádný zásah do rodinného rozpočtu. Letos finanční výdaje na prvňáka přesáhnou průměrně 6000 Kč. Většina rodičů netuší, že jim s úhradou výdajů může pomoci stát, a to až do výše 34 000 Kč.

Podle nejnovějších červencových údajů Českého statistického úřadu zdražily například učebnice, meziročně o 2 % až 3 %. Zato zlevnily sešity, pastelky, penály i kuličková pera. Školní aktovka stojí průměrně 2000 Kč. Rodiče ale musí počítat i s dalšími výdaji, jako jsou obaly na sešity, krabice na svačinu nebo obědy.

S těmito náklady jim může částečně pomoci stát. Nejedná se přitom o tzv. pastelkovné, které ministerstvo školství zrušilo v roce 2012. Některá města, třeba Karlovy Vary, jej žadatelům vyplácí ze svého rozpočtu i dnes, říká Lukáš Kovanda, CZECH FUND.

Podle Lukáše Kovany se jedná o pomoc Úřadu práce, pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě. Rodiče, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci mohou o tuto mimořádnou finanční pomoc požádat Úřad práce v místě trvalého pobytu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).