Hlavní navigace

Využití alternativních pohonů v Česku pokulhává. Nejoblíbenější jsou hybridy a CNG

Sdílet

Využití alternativních pohonů českými firmami se v Čechách zatím příliš nenosí. V současnosti se tato auta pořizují do firem spíše na zkoušku. Malé firmy využívají auta s alternativním pohonem jen ve 3 % případů, zatímco v zahraničí jde o dvojnásobek. U velkých firem nad 1000 zaměstnanců je rozdíl ještě větší. Do budoucna ale manažeři s tímto typem úspor počítají už více. Vyplývá to z průzkumu leasingové společnosti Arval, podle kterého se v zahraničí nejvíce využívají hybridní motory. Plug-in-hybrid, stlačený zemní plyn, LPG či elektrický pohon jsou pak obecně zastoupené jen několika procenty.

Češi se v alternativních dopravních pohonech podle průzkumu agentury Ipsos pro společnosti E.ON orientují dobře. Nejsympatičtější jim v 80 % případech přijdou hybridní vozy a CNG, kde si cení nižších emisí a levnějšího provozu.

K alternativním pohonům se v ČR začínají přiklánět i některé městské dopravní podniky. Loni například ten brněnský koupil 100 autobusů na stlačený plyn a z většiny ho zafinancoval z Operačního programu životní prostředí. Na CNG jezdí některé autobusy MHD například i v Jihlavě nebo v Ostravě. 35 aut s pohonem na stlačený plyn využívají třeba i České Radiokomunikace, které budou v nákupu těchto aut dál pokračovat.

Více o tématu najdete v článku Od příštího roku se možná budou vyplácet dotace na auta na CNG a elektřinu

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).