Na prodejním portálu Alibaba se ve velkém prodávaly syntetické diamanty se zfalšovanými certifikáty GIA. Na podvod upozornil zpravodaj Diamond Intelligence Briefs (DIB) a na jeho základě vydala varování i Světová federace diamantových burz (World Federation of Diamond Bourses). Podvodný prodejce International Trading Corporation v soukromé komunikaci s DIB uvedl, že za případné dodávky požaduje 100 dolarů za karát. Na svém webu uvádí, že je schopen dodat 10 000 karátů syntetických diamantů týdně.
Podle Hany Šimonové, soudní znalkyně na drahé kameny, bude podobných případů přibývat i v ČR. Podle Alojze Ryšavého, majitel klenotnictví ALO diamods, už nyní je na českém trhu až 20 % falešných či nadhodnocených diamantů.
Podle našeho odhadu je 15 – 20 % diamantů na českém trhu nadhodnocených nebo falešných. Často je kvalita a čistota kamene nižší, než je uváděno v certifikátu. Rozdíl ale pozná jen znalec,
vysvětlil Ryšavý.
Co by tedy mělo podnítit vaši podezíravost? Podle Hany Šimonové bývají syntetické diamanty o třetinu levnější než ty přírodní. Počet laboratoří, které diamanty uměle vyrábí, roste a s rostoucí nabídkou klesá cena.
Syntetické diamanty se vyrábí ve specializovaných laboratořích v izolovaném prostředí a s pomocí vysokých teplot a vysokého tlaku. Kameny pak mají stejné chemické, fyzikální i optické vlastnosti jako diamanty těžené ze země.
Podle poradenské společnosti Frost & Sullivan bylo v roce 2014 vyprodukováno 360 000 karátů (72 kilogramů) syntetických diamantů. V nadcházejících třech letech by se měly vyrobit další dva miliony karátů. V roce 2018 budou podle odhadů syntetické diamanty tvořit 1,9 % celosvětových prodejů leštěných diamantů.
Diamant je nejtvrdší přírodní minerál. Jde o krystalickou formu uhlíku C. Ve šperkařském průmyslu se diamanty hodnotí podle kritérií známých jako 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). Přírodní diamanty mají nejčastěji bílou barvu, často s příměsí žluté. Vzácnější jsou pak sytě žluté, modré, růžové, zelené a černé diamanty.