Hlavní navigace

Od příštího roku se možná budou vyplácet dotace na auta na CNG a elektřinu

Sdílet

Gabriela Hájková

Pokud plánujete koupit vůz na stlačený zemní plyn (CNG) nebo elektřinu, mohli byste na něj od příštího roku získat příspěvek od státu. Na dotaci by vznikal nárok kromě domácností také živnostníkům a malým firmám. Informaci přinesl deník Hospodářské noviny (HN).

Výše dotace zatím není jasná, nyní o ní jedná ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí. Podle deníku se původně uvažovalo o tom, že příspěvek by byl stejný jak pro auta na CNG tak na elektřinu, ve výši 40 000 Kč. Nakonec se ale tato varianta zavrhla kvůli tomu, že elektromobily jsou oproti obyčejným vozům mnohem dražší než auta na CNG a ministr životního prostředí Richard Vrabec chce podle HN zvýhodňovat především elektromobily. Například proto, že zemní plyn není ani obnovitelný zdroj.

Dotace se bude vyplácet na nová osobní auta a dodávky, ale pouze do hmotnosti 3,5 tuny. Abyste ji získali, musíte zajistit ekologickou likvidaci svého starého vozu. Ministerstva také plánují nastavit maximální pořizovací cenu vozu, podle které se bude dotace počítat, aby příspěvky nebyly zneužívány na nákup luxusnějších vozů, než majitel původně plánoval.

Podle HN se má nápad financovat z poplatků za převod starších neekologických aut.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).