Hlavní navigace

Vysokoškolákům roste plat rychleji. Celoživotně mají o minimálně 30 % více, než středoškoláci

Sdílet

Pro budoucí růst příjmů se investice a čas věnovaný vysokoškolskému studiu vyplatí. Úroveň dosaženého vzdělání má podle průzkumu portálu Platy.cz následně významný vliv na platový růst v průběhu celého života. Zaměstnanci s vysokoškolským diplomem v průměru vydělávají až o polovinu více, než ti s ukončenou střední školou. Platový náskok se s přibývajícím věkem zvyšuje, přičemž zaměstnanci s titulem vykazují po dobu své kariéry dynamičtější platový progres.

Nejvíce si vysokoškoláků cení v Maďarsku, kde si s vysokou školou vyděláte měsíčně v průměru o 69 % více peněz, než s ukončeným středoškolským vzděláním. Naopak nejmenší platový náskok na základě dosaženého vzdělání se ukázal v Bulharsku a na Slovensku, kde si zaměstnanci s titulem přilepší oproti těm bez titulu o více než třetinu.

Rozdíl v platových podmínkách je přitom zřetelný již od začátku kariéry. I nejmladší vysokoškoláci po ukončení studia vydělává v průměru o 34 % více než zaměstnanec s ukončeným středoškolským vzděláním. Platová propast se pak s přibývajícím věkem zvětšuje, protože platy zaměstnanců s vyšším vzděláním rostou dynamičtěji. Ve věkové skupině 35 až 44 let je tento rozdíl výrazný – zaměstnanci s vysokoškolským titulem ve sledovaných zemích mají náskok až o 73 %. Ve skupině 45 až 54 roků jde dokonce až o 83 %. Takovýto platový náskok, který provází zaměstnance s titulem po celou dobu kariéry, je z hlediska celkových příjmů pro zaměstnance se středoškolským vzděláním nedostihnutelný.

V České republice mají mladí vysokoškoláci do 24 let v průměru o 28 % vyšší plat oproti lidem se středoškolským vzděláním. Do 34. roku života se tento náskok drží okolo 30 % a po 35. roce života se zvyšuje až na 65 %. Tento trend pokračuje po zbytek kariéry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).