Hlavní navigace

Jaká máte práva a co dělat, když se vám zpozdí letadlo?

Sdílet

Zpoždění jednoho letu s sebou může nést řadu komplikací. Můžete zmeškat návazný spoj nebo dokonce samotný účel cesty, kdy letíte na koncert, obchodní schůzku, fotbalové utkání apod. Zpoždění jako takové se bohužel nedá předvídat, a tak je jedinou prevencí vyrazit s dostatečnou časovou rezervou. Víte ale, na co máte nárok, když už ke zpoždění dojde?

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, obraťte se v případě zpoždění letu na jejího delegáta, který by vás měl informovat o tom, na co máte nárok, jak se máte zachovat atd. Pokud cestujete sami, zjistěte si, jestli společnost, se kterou letíte, neposkytuje službu Travel Asistent, která často obsahuje i asistenční službu, na kterou se můžete obrátit.

Jestliže se čekání protáhne, musí vám letecký dopravce podle evropského nařízení 261/2004 poskytnout péči. A to v podobě občerstvení, které odpovídá době čekání a dva telefonní hovory či e-maily bezplatně. A pokud se čekání protáhne přes noc, máte nárok na nocleh v hotelu a dopravu mezi hotelem a letištěm.

Nastávají ale i případy, kdy se dopravce o své zákazníky nepostará, a pak to zůstává jen na vás. V každém případě rozhodně doporučujeme mít u sebe dostatek finanční hotovosti. Určitě neuděláte chybu, budete-li mít s sebou dostatek léků, které užíváte, abyste si i v případě zpoždění letu mohli vzít svou pravidelnou dávku medikamentů, nabádá František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim. Pokud navíc letíte v časy, kdy se dá předpokládat, že nikde nebude možné si zakoupit jídlo a pití, je vhodné si něco přibalit s sebou.

Nárok pak máte i na finanční kompenzaci. Musíte ale splnit několik podmínek. Do cílové destinace musíte přiletět minimálně s tříhodinovým zpožděním. Dále je nutné, aby bylo zpoždění zaviněno dopravcem a ne okolnostmi, které aerolinka nemohla ovlivnit. To znamená, že let nesmí být zpožděn kvůli počasí, stávce zaměstnanců dalších subjektů v letectví, bezpečnostní situaci, živelné katastrofě, omezení provozuschopnosti letiště, nebo kvůli řízení letového provozu. Poslední podmínkou je, aby let realizoval dopravce, který má vydáno provozní povolení v některém státě EU, nebo aby let odlétal z letiště v EU.

Pokud jsou podmínky splněny, určuje výši kompenzace letová vzdálenost. U vzdálenosti do 1500 km dostanete 250 euro. Při letech o vzdálenosti 1501 – 3500 km získáte 400 ezro a pokud je vzdálenost větší než 3501 km, je výše kompenzace 600 euro. Výjimkou jsou lety uvnitř EU, kde vám náleží odškodnění ve výši 400 euro i v případě, že je let delší než 35001 km – jedná se především o zámořská území, náležící některému ze státu EU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).