Při plánování dovolené přichází na řadu důležitá otázka, zda chcete využít služeb profesionálů a cestovat s cestovní kanceláří, nebo pojedete na vlastní pěst. Před rozhodnutím je dobré zvážit všechna pro a proti, jako finance, flexibilita, vaše organizační schopnosti apod.
Cestování na vlastní pěst využívají často ti, kteří chtějí za dovolenou ušetřit. Ale to, že si sami zařídíte letenky, hotel, dopravu apod. vždy neznamená, že zaplatíte méně, než kdybyste jeli s cestovní kanceláří. Hotel má totiž při komunikaci s jednotlivými klienty vyšší náklady, než když plošně pronajme dvě patra hotelu nějakému podnikateli – cestovní kanceláři. A podobně budou místa v plně obsazeném charterovém letu zřejmě levnější, než při individuální rezervaci letenek krátce před odletem. Pokud ale hledáte veškeré služby jednotlivě, můžete naopak najít řadu zajímavých promoakcí a speciálních slev.
Stále platí, že nejširší právní ochranu máte v případě, že jedete s cestovní kanceláří a uzavřete smlouvu o zájezdu. Využít můžete buď cestovní kanceláře, nebo cestovní agentury. Sestavovat a vlastním jménem prodávat zájezdy smí jen koncesovaná cestovní kancelář, nikdo jiný,
vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Oproti tomu provozování cestovní agentury je živností volnou. Podnikateli stačí ohlásit živnostenskému úřadu, že chce podnikat, a může prodávat například jednotlivé služby cestovního ruchu (letenky, jízdenky, rezervovat hotely či kempy, shánět lístky na koncerty či sportovní utkání). Nikdy ale nesmí zájezdy sám organizovat a prodávat.
Když si najdete ubytování přes zprostředkovatelské servery, nejde o zájezd. V takovém případě uzavíráte ubytovací smlouvu přímo s ubytovacím zařízením, na které vás zprostředkovatelský server pouze odkázal. Z toho pak plynou specifické podmínky pro storno rezervace a také pro místní daně spojené s ubytováním, což je rozumné si vždy dopředu ověřit.