Osvěta v oblasti podomních prodejců proběhla v minulosti poměrně masivně, a tak si dnes již řada lidí dává na podomní prodejce mnohem větší pozor. I tak ale někteří prodejci stále tento typ prodeje využívají.
S novými triky přišli v současné době tzv. energetičtí šmejdi. Vydávají se totiž za zprostředkovatele aukcí. V takovém případě už se totiž podle zákona nejedná o podomní prodej, ale zprostředkovatelskou činnost. A na tu se nevztahuje řada regulačních pravidel. Mezi další triky patří různé dárky ke smlouvám, které ale musíte při případném odstoupení od nevýhodné smlouvy tučně zaplatit.
Někdy pak prodejci využívají i zastrašování, agresivní nátlak či záměrné matení. A to i při komunikaci po telefonu. Podomní prodej je tak v současné době vnímán jako prodejní praktika, kterou seriozní dodavatel nevyužívá. Kvalitní dodavatelé energií se snaží podomnímu prodeji svých produktů aktivně bránit,
říká Jan Zápotočný ze společnosti E.ON.
Situaci by mohla vyřešit novela energetického zákona, kterou aktuálně připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta by měla výrazně omezit jak zprostředkovatele aukcí, tak i prodej energií po telefonu. Smlouvy na energie by nesměly přesáhnout 36 měsíců a platily by až poté, co byste je fyzicky podepsali.
A také zprostředkovatelé, kteří lákají do aukcí energií by byli regulováni, a to stejně jako běžní podomní prodejci. Novela dále zakazuje používání neomezených plných mocí, které zprostředkovatelé potřebují a mohou je snadno zneužít. Jednodušší by mělo být i odstoupení od smlouvy uzavřené pomocí zprostředkovatelů. Smlouvy uzavřené v zastoupení by měly mít stejnou míru právní ochrany jako smlouvy uzavřené distančním způsobem. Každý by měl mít možnost od nich odstoupit ve 14denní lhůtě,
říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.