Vykání v zaměstnání? Dnes je běžnější tykání

Vykání v zaměstnání bylo dlouhá léta naprostou samozřejmostí. Platilo nejen pro vztah nadřízeného a podřízeného, ale i pro stejně postavené kolegy. Dnes ale již tato striktní pravidla neplatí. Doba se mění a stále více firem zavádí tykání napříč celou společností. Jedinou výjimkou může být top management. Manažeři si s pomocí vykání udržují odstup od podřízených,  říká Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Ačkoli v některých firmách není tykání zakotveno přímo ve firemní kultuře, je obvyklé, že si kolegové běžně tykají. I přes tento fakt je ale vhodné dodržovat společenskou etiketu. Dle ní tykání navrhuje nadřízený podřízenému. V případě dvou stejně postavených kolegů navrhuje tykání žena muži. A pokud jsou oba kolegové stejného pohlaví, navrhuje tykání starší kolega.

Roli ale hraje i národnost či obor, ve kterém konkrétní společnost působí. U britských či amerických společností je zvykem oslovovat se křestním jménem. Naopak ve francouzských a německých firmách jsou lidé zaměřeni spíše na vykání.

Zloději mění taktiku. Vloupání je méně, škody ale skokově vzrostly Kupujete si elektronickou jízdenku u Českých drah? Už nebudete muset zadávat číslo dokladu        
Taaaaaaaaa
Taaaaaaaaa (neregistrovaný) ---.plnet.cz
12. 8. 2016 19:12 Nový

Neee

celé vlákno

Bez ohledu - tykání mám jen pro dobré přátele a dlouhodobé spolupracovníky, kteří jsou na úrovni přátel.
Nepovolil jsem tykání ani majitelů firmy a ani řediteli firmy.

Jirka
Jirka (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
12. 8. 2016 19:39 Nový

Re: Vykání v zaměstnání? Dnes je běžnější tykání

Již soudruzi chtěli aby si všichni tykali. Tenkrát stejně jako dnes to odmítám.Bohužel dnes to je obtížnější a i důsledky jsou horší.

Lea
Lea (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
13. 8. 2016 19:37 Nový

"jdi do pr****"

Už má první kolegyně před cca 35 lety mi dala radu do života: Snadněji se sdělí "jdi do pr****" nežli "jděte do pr****". Tož tak. Tykám si proto v práci jen s těmi, se kterými chci a ty si vybírám sama. Na nějaké pokřikování "hej ty" skutečně nejsem zvědavá.

tut
tut (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 8. 2016 18:09 Nový

pro Leu

Opravdu dobré zaměstnání, kde se posíláte do pr..... Prostě soudružské vztahy.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 93.89.107.---
15. 8. 2016 10:27 Nový

Jak to chodi u nás

Mám 56 a dělám v IT v jedné firmě se sídlem centrály v USA. Se svými kolegy si tykám, i když mě někdy překvapí, že mladý kluk po škole co mě vidí poprvé mě samozřejmě tyká. Ale nevadí mě to. S lidmi v jiných odděleních (HR, finance, výroba) si vykám, až na ty se kterými se znám blíže a tzv. jsme si potykali. Některé dívenky s HR mi tykají, asi v souladu s oficiálně šířenou firemní kulturou, já těm krásným vílám vykám, připadá mi to ve vztahu k nim patřičnější. Nejtrapnější je Američan automaticky tykající Japoncům, je poznat že s některými to mává, já se tomu zásadně vyhýbám.