Hlavní navigace

Zloději mění taktiku. Vloupání je méně, škody ale skokově vzrostly

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 8. 2016

Cena majetku, který zloději ukradli z bytů a domů meziročně skokově vzrostla. A to i přes to, že počet vloupání poklesl. Vyplývá to ze zprávy společnosti Tokoz.

V případě bytů vloupání meziročně výrazně neubylo. Naopak stoupla hodnota majetku, kterou ukradnou zloději právě z bytů a škod, které zde způsobí. Účet za zlodějskou návštěvu v bytě vzrostl o 13 % na průměrných 43 500 korun, uvádí zpráva společnosti Tokoz. Oproti tomu meziročně klesl počet vyloupených domů a to o 17 %, došlo ale ke skokovému nárůstu průměrné škody, kterou zde zloději způsobí, na 61 300 korun.

Podle odborníků z toho vyplývá, že se zloději výrazně rychleji profesionalizují. Přes sociální sítě si dokáží zjistit více údajů o domácnosti, pomáhají si i satelitními snímky, pomocí kterých si dokáží vytipovat vybavenější objekty. Bohaté domácnosti prozradí třeba bazén na zahradě nebo více zaparkovaných automobilů. Na vloupání potřebují bandy méně času i díky trikům, které se lze naučit na YouTube nebo nářadí, které si objednají zcela legálně ze „zlodějských“ e-shopů, vysvětluje zpráva a dodává, že zlodějské skupiny se i lépe koordinují za pomoci chytrých telefonů a textových messengerů, které jsou pro Policii ČR téměř nemonitorovatelné.

Podle zprávy společnosti Tokoz také klesá míra investic do zabezpečení navzdory rostoucí hodnotě majetku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).