Spočítejte si...

Zavřít

Zloději mění taktiku. Vloupání je méně, škody ale skokově vzrostly

Cena majetku, který zloději ukradli z bytů a domů meziročně skokově vzrostla. A to i přes to, že počet vloupání poklesl. Vyplývá to ze zprávy společnosti Tokoz.

V případě bytů vloupání meziročně výrazně neubylo. Naopak stoupla hodnota majetku, kterou ukradnou zloději právě z bytů a škod, které zde způsobí. Účet za zlodějskou návštěvu v bytě vzrostl o 13 % na průměrných 43 500 korun, uvádí zpráva společnosti Tokoz. Oproti tomu meziročně klesl počet vyloupených domů a to o 17 %, došlo ale ke skokovému nárůstu průměrné škody, kterou zde zloději způsobí, na 61 300 korun.

Podle odborníků z toho vyplývá, že se zloději výrazně rychleji profesionalizují. Přes sociální sítě si dokáží zjistit více údajů o domácnosti, pomáhají si i satelitními snímky, pomocí kterých si dokáží vytipovat vybavenější objekty. Bohaté domácnosti prozradí třeba bazén na zahradě nebo více zaparkovaných automobilů. Na vloupání potřebují bandy méně času i díky trikům, které se lze naučit na YouTube nebo nářadí, které si objednají zcela legálně ze „zlodějských“ e-shopů, vysvětluje zpráva a dodává, že zlodějské skupiny se i lépe koordinují za pomoci chytrých telefonů a textových messengerů, které jsou pro Policii ČR téměř nemonitorovatelné.

Podle zprávy společnosti Tokoz také klesá míra investic do zabezpečení navzdory rostoucí hodnotě majetku.

Stále více důchodců si nechává zasílat penzi do zahraničí Vykání v zaměstnání? Dnes je běžnější tykání