Vyděláváš na válce? Budeš platit 60% daňovou přirážku. Ministerstvo představilo dočasnou daň pro velké firmy

7. 10. 2022

Sdílet

2010-01-2-cssd_chce_zvysit_dane_pro_bohate_a_firmy-1.jpg Autor: profit

Mimořádně ziskové společnosti z oblasti výroby a obchodu s energií, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv budou dočasně platit tzv. daň z neočekávaných zisků. Tzv. windfall tax bude fungovat jako 60% daňová přirážka k 19% sazbě daně z příjmů právnických osob. Bude aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem.

Ten se bude počítat srovnáním základu daně v aktuálním roce s aritmetickým průměrem jeho historických základů daně za 4 předcházející zdaňovací období před šokem (tj. 2018–2021) navýšeným o 20% toleranční pásmo.

V bankovním sektoru windfall tax dopadne na firmy s čistým úrokovým příjmem přes 6 mld. Kč za předcházející rok (dle definice ČNB to je hranice oddělující velké a střední či malé banky). V oblasti výroby a distribuce energií se budou posuzovat celé holdingy. Pokud má holding z dotčené činnosti více než 2 mld. Kč ročně, bude se na společnosti tohoto holdingu s činností v daných oblastech aplikovat tato dočasná daň.

Vytvořením příjmového testu sledujeme náš záměr zacílit windfall daň skutečně jen na velké firmy a nezvyšovat daňovou zátěž malým a středním podnikům. Posuzováním celých holdingů v oblasti energetiky pak chceme eliminovat nežádoucí efekt přelévání zisků k mateřským společnostem, vysvětlil  ministr financí Zbyněk Stanjura a dodal, že v ostatních oblastech (petrochemii, těžbě fosilních paliv a velkoobchodu s pohonnými hmotami) podléhají nové dani v důsledku evropských pravidel v podstatě všechny činné firmy.

Daň vychází z pravidel nastavených Evropskou unií a má platit od 1. ledna 2023 po dobu 3 let (tj. 2023–2025).

Podle odhadů Ministerstva financí by dočasná daň měla do rozpočtu v příštím roce přinést příjmy zhruba ve výši 85 mld. Kč. Už příští rok se totiž budou platit zálohy na tuto daň spolu se zálohami na daň z příjmů právnických osob. Dalších cca 15 mld. Kč mají v roce 2023 přinést také cenové evropské stropy pro výrobce energií dle návrhu Evropské komise.

 V roce 2024 ministerstvo odhaduje příjem státního rozpočtu z windfall tax ve výši 39 mld. Kč a v roce 2025 zhruba 25 mld. Kč. Správcem daně z neočekávaných zisků bude Specializovaný finanční úřad.

Daň má státu pomoci získat dočasné dodatečné příjmy pro státní rozpočet na vyplácení mimořádných výdajů spojených hlavně s kompenzací vysokých cen energií pro občany a firmy. A vedle toho máme oblasti ekonomiky, jako je energetika, bankovnictví či petrolejářství, které generují vysoké nadměrné zisky ne z důvodu inovací či poskytování kvalitnějších služeb zákazníkům, ale v důsledku externích faktorů. Třeba kvůli rychlému růstu úrokových sazeb nebo cen energií a energetických surovin.

Je zaměřena na firmy, které generují v současnosti nadměrné zisky, ne ale kvůli inovacím nebo rostoucí kvalitě služeb, ale v důsledku externích faktorů, např. kvůli rychlému růstu úrokových sazeb nebo cen energií a energetických surovin, které jsou přímým nebo sekundárním důsledkem Putinovy agrese.

Jak se vám líbí zastropované ceny energií?

  • Líbí, tyhle ceny v pohodě zvládneme zaplatit
    16 %
  • Líbí,nelíbí, hlavně, že už to nepůjde výš
    29 %
  • Nelíbí, mohli to zastropovat ještě níž
    55 %
Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).