Hlavní navigace

Vybírejte ověřené řemeslníky. O zaplacenou zálohu můžete snadno přijít. Kde hledat?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 11. 2012

Pokud jste bez doporučení vybrali řemeslníka, který za zaplacené peníze odvedl dobrou práci, nazvali by vás někteří spotřebitelé dětmi štěstěny. Časopis dTest se naopak na své lince setkává s příběhy o řemeslnících, kteří vyberou zálohu, ale práci neodvedou nebo v opačném případě za nic nestojí.

Pokud se řemeslník po zaplacení zálohy neozývá a dělá „mrtvého brouka“, nemá podle právníků časopisu dTest valného smyslu zamířit na policii a podat trestní oznámení pro podvod nebo zpronevěru. Podle stávající judikatury se ovšem o zpronevěru cizích peněz jednat nemůže, neboť záloha přechází do vlastnictví zhotovitele díla. Takové právní posouzení nelze využít ani tehdy, jestliže zhotovitel nesplnil svůj závazek provést dílo, uvádí zpráva časopisu dTest s tím, že u podvodu je pak velmi těžké prokázat úmyslné jednání podnikatele. Důkazní situace podvedené strany je velmi obtížná a zpravidla jí podle právníků dTest neustojí. 

Vedoucí poradenské linky dTest Lukáš Zelený doporučuje obrátit se na civilní soud, který s největší pravděpodobností uzná vaše právo. Zároveň ale varuje: Další velkou nepříjemností je, že v rámci následného exekučního řízení není vždy řemeslníkovi co zabavit, neboť nemusí mít žádný majetek ani příjem. Rozsudek se poté stává prakticky nevymahatelným.

Spotřebitelka, která se na nás obrátila, předala truhláři desítky tisíc korun na výrobu knihovny, po několika letech má v rukou rozsudek, který jí přiznává 50 tisíc korun. Návrh na exekuci však nebyl úspěšný, neboť řemeslník nemá vůbec nic a navíc nahlásil trvalý pobyt na městském úřadě. První splátka po roce čekání činila pouhých 100 korun, líčí příběh Zelený a dodává, že je vždy vhodné uzavřít písemnou smlouvy nebo si alespoň vyžádat písemné potvrzení o převzetí objednávky. U prací nevykonaných hned se podle Zeleného vydává povinně.

A kde hledat kvalitní řemeslníky, když nemáte žádné doporučení? Už nějakou dobu funguje web NejŘemeslníci.cz, kde si můžete přečíst reference a zkušenosti spotřebitelů s konkrétními řemeslníky.

Přečíst si také můžete informační materiál „Jak předejít problémům s řemeslníky“, který naleznete na webu časopisu dTest a je možné si jej nechat bezplatně zaslat na mail.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).