A je zaděláno. Lidi, plaťe, plaťe, plaťte. A nejraději od státu nic nechtějte.
Už se těším, jak po 20ti letém, rizikovějším spoření, nám oznámí: podnikatelský záměr se nepovedl nebo ceny akcií šly do kélu, tak lidi máte smůlu, obraťte se s důvěrou na stát, který vám formou "štědrých" sociálních dávek dorovná příjem do existenčního minima. Ale před tím se musíte zbavit všeho, co jste si za léta poctivé práce poříidli: dům, auto, ledničku.
Je třeba dát novým subjektům šanci, aby ukázaly, dokud se vklady jen přijímají, že jsou životaschopné. Nastane-li však okamžik hromadných výplat penzí, z jakéhokoliv systému se stává opět jen a jen systém průběžný, do kterého sice jednou stranou finance přitékají, ale zároveň druhou i odtékají. Čímž se časem musí přijít na to, že i tento systém bude nadále neufinancovatelný a bude potřeba vymyslet další systém na tahání dalších peněz z kapes občanů.
Penzijní spoření bude spoření, tj. co budu odtamtud čerpat, to tam předtím musím naspořit (plus státní dotace plus zisk). Nic průběžného tam není. Takže nemáte pravdu.
Dosavadní zkušenosti ukazují, že penzijní fondy spotřebovávají velké peníze na svůj chod. Zatím až tak hromadně nevyplácejí. Zhonocení bývá ubohé, státní podpora taky nic moc, takže v konečném výsledku klient dostane to, co tam vložil, má tam sice připsáno něco navíc, ale je tu i inflace. Příklad: spořím tam 5 stovek, za které si koupím 20 litru benzínu. Spolu se zhodnocením a státní podporou si koupím 22 litrů. Po X letech nastane výplata. Budou mi vyplácet 5 tisíc měsíčně, ovšem vedle zhodnocení a státní podpory inflace onu částku znehodnotila, takže já si z oněch vyplacených peněz v budoucnu koupím jen 18 litrů benzínu. Pro šťouraly: asi si člověk nebude pořizovat z důchodu jen benzín, ale ten používám pro názornost.
Bude-li v budoucnu více občanů čerpat než kolik tam bude vkládat, průběžným se to lehce může stát. Fond bude mít 100 tisíc účastníků, kterým bude vyplácet penzi. Ale jen 50 tisíc účastníků, kteří tam budou vkládat. Jak zajistíte, aby rostl i nadále počet spořících účastníků, kteří by byli schopni ufinancovat výdaje? Nebo tam fond bude přijímat jen 20tileté, kteří budou 50 let jen a jen spořit, a co bude za těch 50 let, to vem čert? Vždyť podobně to bylo po převratu, kdy důchodový účet přetékal, nestíhalo se z něj čerpat. Pak však státu chyběly peníze, tak na ně šáhl a dnes je účet takřka prázdný, proto je nutno z lidí vysávat další peníze formou nového důchodového spoření. Berte v úvahu, že velkou část dosud uložených prostředků fond utratil na svůj provoz nebo že nedošlo ke zbožnému přání zhodnocení majteku, ale naopak k jeho vytunelování, nebo legálně k "poklesu cen akcií", do kterých fond legálně investoval.