Hlavní navigace

Vláda schválila druhou etapu důchodové reformy

Sdílet

Redakce 21. 4. 2009

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o penzijním spoření, který v rámci druhé etapy důchodové reformy předložilo ministerstvo financí společně s ministerstvem práce a sociálních věcí. Pokud by návrh prošel parlamentem a podepsal ho prezident, mohl by začít platit již od ledna příštího roku.

Systém současného penzijního připojištění by tak měl paralelně existovat vedle nového systému penzijního spoření. Systém penzijního připojištění však bude uzavřen, noví účastnící tedy již nebudou moci do systému vstupovat. Stávajícím účastníkům však bude umožněno přejít do nového systému penzijního spoření. Nebude ovšem možné být současně účastníkem v systému penzijního připojištění i penzijního spoření.

I v novém systému penzijního spoření bude zachováno poskytování státního příspěvku a daňová zvýhodnění. Změní se však pravidla pro jejich poskytnutí. Minimální příspěvek účastníka, od kterého je poskytován státní příspěvek, se zvýší na tři sta korun, místo současných sto korun. Při spoření tři sta korun měsíčně dostane účastník 50 Kč. Ten, kdo bude chtít dostávat maximální státní příspěvek, bude muset odkládat místo současných pět set korun alespoň sedm stovek.

Více než čtyři miliony Čechů, kteří si již na důchod spoří, si budou moci přechodem do nového systému vybrat z více investičních možností, v nabídce budou i rizikovější varianty umožňující však mnohem vyšší výnosy. Nebo si mohou ponechat starou smlouvu, která jim přináší nízké, ale relativně jisté výnosy.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2009 11:30

  V (neregistrovaný)
  A je zaděláno. Lidi, plaťe, plaťe, plaťte. A nejraději od státu nic nechtějte.
  Už se těším, jak po 20ti letém, rizikovějším spoření, nám oznámí: podnikatelský záměr se nepovedl nebo ceny akcií šly do kélu, tak lidi máte smůlu, obraťte se s důvěrou na stát, který vám formou "štědrých" sociálních dávek dorovná příjem do existenčního minima. Ale před tím se musíte zbavit všeho, co jste si za léta poctivé práce poříidli: dům, auto, ledničku.
  Je třeba dát novým subjektům šanci, aby ukázaly, dokud se vklady jen přijímají, že jsou životaschopné. Nastane-li však okamžik hromadných výplat penzí, z jakéhokoliv systému se stává opět jen a jen systém průběžný, do kterého sice jednou stranou finance přitékají, ale zároveň druhou i odtékají. Čímž se časem musí přijít na to, že i tento systém bude nadále neufinancovatelný a bude potřeba vymyslet další systém na tahání dalších peněz z kapes občanů.
 • 21. 4. 2009 13:56

  MoB (neregistrovaný)
  Penzijní spoření bude spoření, tj. co budu odtamtud čerpat, to tam předtím musím naspořit (plus státní dotace plus zisk). Nic průběžného tam není. Takže nemáte pravdu.
 • 21. 4. 2009 15:00

  anonymní
  Dosavadní zkušenosti ukazují, že penzijní fondy spotřebovávají velké peníze na svůj chod. Zatím až tak hromadně nevyplácejí. Zhonocení bývá ubohé, státní podpora taky nic moc, takže v konečném výsledku klient dostane to, co tam vložil, má tam sice připsáno něco navíc, ale je tu i inflace. Příklad: spořím tam 5 stovek, za které si koupím 20 litru benzínu. Spolu se zhodnocením a státní podporou si koupím 22 litrů. Po X letech nastane výplata. Budou mi vyplácet 5 tisíc měsíčně, ovšem vedle zhodnocení a státní podpory inflace onu částku znehodnotila, takže já si z oněch vyplacených peněz v budoucnu koupím jen 18 litrů benzínu. Pro šťouraly: asi si člověk nebude pořizovat z důchodu jen benzín, ale ten používám pro názornost.

  Bude-li v budoucnu více občanů čerpat než kolik tam bude vkládat, průběžným se to lehce může stát. Fond bude mít 100 tisíc účastníků, kterým bude vyplácet penzi. Ale jen 50 tisíc účastníků, kteří tam budou vkládat. Jak zajistíte, aby rostl i nadále počet spořících účastníků, kteří by byli schopni ufinancovat výdaje? Nebo tam fond bude přijímat jen 20tileté, kteří budou 50 let jen a jen spořit, a co bude za těch 50 let, to vem čert? Vždyť podobně to bylo po převratu, kdy důchodový účet přetékal, nestíhalo se z něj čerpat. Pak však státu chyběly peníze, tak na ně šáhl a dnes je účet takřka prázdný, proto je nutno z lidí vysávat další peníze formou nového důchodového spoření. Berte v úvahu, že velkou část dosud uložených prostředků fond utratil na svůj provoz nebo že nedošlo ke zbožnému přání zhodnocení majteku, ale naopak k jeho vytunelování, nebo legálně k "poklesu cen akcií", do kterých fond legálně investoval.
 • 10. 7. 2009 11:11

  Rejpal (neregistrovaný)
  Do hajzlu. Další úspěch pana "Ne čase".
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).