Od 1. ledna 2018 je vystavování elektronických receptů povinné, a to na základě novely zákona o léčivech. Určité výjimky sice stanovuje prováděcí vyhláška Ministerstva zdravotnictví, a pokud jsou podmínky splněny, může být recept vystaven papírově, v drtivé většina případů ale musí být recept elektronický.
Ne všichni ale o elektronickém receptu ví. Z průzkum, který provedla advokátní kancelář Taylor Wessing vyplynulo, že 10 % Čechů o eReceptu nikdy neslyšelo a ani neví, jak funguje.
Mnohem více lidí ale netuší ani to, kam se jejich eRecepty ukládají, jak dlouho jsou informace schraňovány a kdo si je smí prohlížet. Například téměř tři čtvrtiny dotázaných neví, že elektronický recept se v centrální databázi ukládá po dobu nejméně 5 let.

Víte, že informace o vydaném léku, lékaři, který jej předepsal, o lékárníkovi, který jej vydal a o pacientovi, který lék obdržel, se v registru uchovávají nejméně 5 let?
Většina lidí pak s postupem nesouhlasí. Více než 61 % účastníků průzkumu se vyjádřilo, že považují zavedení eReceptu a hlavně vytváření další, státem spravované elektronické databáze o zdravotním stavu a léčbě českých občanů za určitý zásah do jejich soukromí,
říká Karin Pomaizlová, partnerka Taylor Wessing Praha a expertka na ochranu osobních údajů.
Většina Čechů pak neví ani to, že v případě podezření ze spáchání trestného činu může do této databáze nahlížet Policie ČR, ale i zdravotní pojišťovny.

Víte o tom, že od 1.1.2018 mohou do centrálního uložiště elektronických receptů vstupovat zdravotní pojišťovny a Policie ČR, pokud budou mít podezření na trestný čin?
Toto se týká léků, které jste si vyzvedli i nevyzvedli. Zejména půjde o citlivou věc u jednotlivců veřejně činných, kteří se například léčí s nějakými psychickými poruchami, dále o pacienty s pohlavními nemocemi apod. Je otázkou, do jaké míry je současný systém robustní a odolný např. proti vynášení informací. Jen pouze 14,3 % dotazovaných o této skutečnosti ví a schvaluje jí,
dodává Karin Pomaizlová.
Vláda od příštího roku připravuje další novelizaci a zavedení tzv. lékového záznamu, což v praxi bude znamenat, že k údajům o předepsaných lécích budou mít přístup i lékaři a lékárníci včetně záchranné zdravotní služby. Vládní návrh prosazuje, aby byl k tomuto přístupu váš souhlas presumován a pokud si to nebudete přát, musíte vyslovit nesouhlas. Ten však bude spojen s návštěvou některého z kontaktních míst pro elektronickou identifikaci osob, např. CheckPoint.