Hlavní navigace

Víte jak podat Přehledy OSVČ, když jste v roce 2016 změnili zdravotní pojišťovnu?

Sdílet

Pokud jste v průběhu roku 2016 změnili vaši zdravotní pojišťovnu, musíte jako OSVČ podat Přehled o příjmech a výdajích také oběma pojišťovnám.

Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění je osoba samostatně výdělečně činná povinna nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za tento kalendářní rok, předložit všem zdravotním pojišťovnám, u kterých byla v tomto období pojištěna, přehled o svých příjmech a výdajích, zaplacených zálohách na pojistné, vyměřovacím základu a pojistném vypočteném z tohoto vyměřovacího základu, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jinými slovy – je potřeba vyplnit dva přehledy (každý pro jednu pojišťovnu) a částku pojistného nebo nedoplatek propočítat pro každou z pojišťoven. Ve formulářích uvedete stejné údaje o svých příjmech a výdajích za celý kalendářní rok. Nepřehlédněte, že v řádku 5 musíte vyplnit počet měsíců, kdy jste byla u dané pojišťovny – tedy 6 a 6. V řádku 4 a 6 ale vepíšete na obou formulářích 12, protože samostatná výdělečná činnost trvala po celý rok a po stejnou dobu pro vás (jak je z dotazu zřejmé) platil minimální vyměřovací základ, dodává Oldřich Tichý.

Pozor si musíte dát také u řádku 41, kde je vyplňován úhrn vyplacených záloh na pojistné v roce 2016 u dané pojišťovny. Pro první pojišťovnu sečtěte zálohy zaplacené za leden až červen (tj od 1. ledna do max 8. července). U druhé pojišťovny pak od 1. července do max. 8. ledna. Penále, pokuty či doplatky se nezahrnují.

Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Jak na Přehled OSVČ, když jste měnili zdravotní pojišťovnu?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).