Hlavní navigace

Víme, že bychom ušetřili, ale dodavatele energie přesto změnit nechceme

Sdílet

Ročně změní dodavatele elektřiny přibližně 10 % Čechů. Dražší dodavatelé totiž u mnohých lidí vzbuzují zdání jistoty. Neochota se orientovat v trhu a věnovat energii a čas k tomu, aby rozuměli nabídkám a dokázali si rozumně vybrat pak způsobují to, že ačkoli by Češi na změně dodavatele leckdy ušetřili, nezmění jej.

Ani aktivita, v rámci které se lidé přihlásí do aukce energií, ještě neznamená, že v konečné fázi přejdou k jinému dodavateli, byť je nová nabídka výhodnější. Většina odběratelů se nezávazně přihlásí, aby zjistila možnou úsporu, není ale pevně rozhodnuta, zda nabídky využije. I když je vždy nová kalkulace výhodnější, stává se, že zvítězí spotřebitelova lenost. Často totiž nechce trávit čas s dohledáváním smluv, porovnáváním podmínek jednotlivých dodavatelů nebo papírováním. Mnoho Čechů se nechce věnovat něčemu, co je přímo existenčně neohrožuje, říká Vítězslav Grygar, partner komunity spotřebitelů licit.cz. Češi jsou tedy v tomto ohledu poměrně věrnými zákazníky a pokud už u nějakého dodavatele jsou, těžko ho mění, i když jsou podmínky méně výhodné, než jinde.

Lidé ale nechtějí být za hlupáky, kteří mají nejdražšího dodavatele energií. Často jim však stačí, když se poptají ve svém okolí a pokud zjistí, že cena, kterou platí, není mezi nejvyššími, výrazně opadává motivace se pídit po lepších nabídkách.

Z výzkumů také vyplývá, že Češi často něco jiného říkají a dělají. Právě z průzkumů totiž často vyplývá, že ke změně dodavatele energií je nejčastěji motivuje cenový faktor. Reálně jsou ale motivováni především necenovými faktory, a to právě složitostí celého procesu, objemem času, který musí vynaložit a schopností zorientovat se na trhu. Tento proces pak hodnotí jako nepřehledný a raději zůstávají tam, kde jsou.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 5. 2017 14:57

  Malfoy (neregistrovaný) 104.238.169.---

  Pro mě teda sleva motivací je a hlavně když jde o položku za energie, která je u nás doma jednou z nejvyšších. Takže jsem se do toho jeden večer zakousl a levnějšího dodavatele vyhledal, na to že jsem v tom byl lajk, tak to v podstatě nezabralo ani tolik času co jsem očekával, protože ve většině článcích co jsem si našel tak doporučovali kalkulačky, tak jsem si jednu našel a použil. Proces cca na dvě hoďky, ale nový dodavatel mi z toho vzešel. Tuhle tu změnu jsem dělal v roce 2015 v červnu a přepisoval jsem nás k Bohemii energy, za tu dobu se nám ceny rapidně změnili a můžu říct, že nějakých sedm tisíc už jsme za celou dobu ušetřili.

 • 11. 7. 2017 15:31

  Michal (neregistrovaný) ---.torservers.net

  ..a se divíte? Já když občas pustím televizi a vidím, co tam jde do zpráv, tak bych raději někdy nevytahoval ani paty z domu. A to platí i tady o tom. Hodně lidí žije z toho, co vidí dnes a denně v televizi, tak není divu, že jsou obavy. Ale když si to vyřídím sám, tak je to snazší a jsem i víc v klidu. Dodavatele jsem obměňoval vloni po ohromným nedoplatku u předchozího dodavatele, který neměl důvod mi to tak napálit, Bohemie mi to v plné polní letos všechno do koruny vrátila na účet a ještě snížila zálohy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).