Hlavní navigace

Dovolená přes cestovní kancelář nebo cestovní agenturu? Rozdíly tu jsou

Sdílet

Řada Čechů plánuje každoročně dovolenou v zahraničí, případně v České republice. Pokud ale nejedete čistě na vlastní pěst, je dobré vědět, na co je potřeba si dát pozor při nákupu dovolené.

Podle informací, které zveřejnila společnost dTest, často Češi neví, jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou. Z pohledu zákazníka mají obě webové stránky a nabízejí zájezdy.  Rozdíly tu ale jsou. Organizovat a prodávat zájezdy smí pouze cestovní kancelář. Jedná se o koncesovanou živnost – k podnikání je nutné státní povolení, které při splnění podmínek vydává Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Proces jeho získání není nejjednodušší. Oproti tomu provozování cestovní agentury je živností volnou, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Ten, kdo tedy provozuje cestovní agenturu, splní všechny povinnosti pro provozování tím, že ohlásí živnostenského úřadu, že začíná provozovat danou živnost. A následně začne prodávat jednotlivé služby cestovního ruchu. Nesmí je ale sám organizovat.

Cestovní kancelář také musí mít pojištění proti úpadku. Pojištění zabezpečuje, že se zákazník vrátí z místa, kam ho zkrachovalá cestovní kancelář odvezla nebo dostane zpět zálohu či zaplacenou cenu zájezdu, pokud vůbec neodjel. Spotřebitel musí být rovněž odškodněn i za zkrácení zájezdu, doporučuje Lukáš Zelený.

Smlouva navíc nemusí být závazná jen na základě podpisu. Můžete ji uzavřít i ústně nebo na internetu. V takovém případě ale nejde od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez sankce. Zrušit ji samozřejmě můžete, ale už to nebude bez poplatků či pokut.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).