Hlavní navigace

Přes 80 % Čechů je se svou finanční situací spokojeno. Pouze 58 % z nich nemá úvěr

Sdílet

Se svým životem v České republice je v současné době spokojeno 82 % Čechů. Většina obyvatel (93 %) pak podle svého názoru snadno zvládá pokrýt základní výdaje. Necelá polovina si navíc dokáže i spořit peníze stranou. Nejčastěji je odkládají na horší časy, případně na dovolenou. Vyplynulo to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Po zaplacení základních životních nákladů zbyde 63 % respondentů dostatek prostředků k tomu, aby mohli financovat svoje zájmy a koníčky. Více než polovina (59 %) si může dovolit nakupovat dražší potraviny. Ačkoli dotázaní šetří na dovolenou, může si ji v Praze dovolit jen třetina lidí. V obcích do 1000 obyvatel pak pouze 20 % respondentů.

Úvěrový produkt má 42 % Čechů. Spotřebitelský úvěr pak 12 % dotázaných. Lidé jsou ochotni půjčovat si na nové bydlení (60 %), na auto (41 %) či na rekonstrukci domu a bytu (40 %). Nechtějí si naopak půjčovat na dovolenou nebo na dárky k Vánocům (v obou případech jen 2 %), říká Jana Opršalová, výkonná manažerka útvaru Řízení segmentu Poštovní spořitelna. Spořicí produkt mí naopak sjednáno 78 % respondentů, a to ve většině případů takový, který je podporovaný státem.

Ačkoli mají lidé možnosti, jak řešit své požadavky on-line před aplikace či internetové stránky jednotlivých finančních institucí, preferují často návštěvu kamenné pobočky. Například k založení běžného účtu ji zvolí 61 % Čechů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).