Hlavní navigace

Velké průmyslové podniky budou mít výhodnější elektřinu

Sdílet

Arsen Lazarevič 18. 4. 2014

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měly být velké firmy zvýhodněné při platbě za obnovitelné zdroje energie. Něco podobného je například také v Německu :Inspirace je Německem, ale v této chvíli nejsem schopen říci konkrétní podobu toho modelu. Na něm se teď pracuje. Ale jde o to, aby v podstatě byly více konkurenceschopné a ta cena byla akceptovatelnější, než je dnes, ředitel sekce průmyslu MPO Eduard Muřický.

Za regulovanou složku elektřiny v současnosti musí všichni platit 495 Kč za megawatthodinu. Například strojírenská společnost Vítkovice zaplatí na obnovitelných zdrojích 2,5 milionu eur (přibližně 68,8 milionu korun), stejná firma v Německu přitom platí 75 tisíc eur (přibližně dva miliony korun). Platí třiatřicetkrát míň. Samozřejmě to je obrovský handicap, kdy se s tím těžko vyrovnáváme, a samozřejmě pak těžko docilovat nějakých rozumných rentabilit, řekl generální ředitel společnosti Jan Světlík. K tématu čtěte také: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 4. 2014 23:17

    Jirka (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    Obavám se, že bude-li některá firma vyjmuta z povinnosti platit příspěvek solárníkům, o to více se bude muset příspěvek na obnovitelné zdroje všem ostatním. Výjimkami získáme konkurenceschopnost a zaměstnanost za cenu ještě vyšší ceny elektřiny pro všechny ostatní. Dokonce tím dojde k externalizaci nákladů těchto firem - privilegované firmy nebudou platit skutečnou cenu elektřiny. Děkuji našim zákonodárcům, že svojí pasivitou a nejspíš i zainteresovaností zajistili lukrativní garantované ceny solárníkům. Časem může být cena elektřiny vlivem těchto výjimek i několikanásobná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).