Hlavní navigace

Ve kterých oborech vám nyní poroste plat nejrychleji?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 6. 2017

Mzdy i platy v současné době rychle rostou. Podle Českého statistického úřadu se průměrná mzda zvýšila v 1. čtvrtletí 2017 meziročně o 5,3 % na 27 889 Kč. Ve kterých oborech dostali zaměstnanci přidáno nejvíce? V těch, kde je nedostatek lidí nejpalčivější.

Podle údajů portálu Platy.cz rostly nejvíce mzdy v pojišťovnictví (o 11,9 %), ve službách (o 10,1 %) a státní správě (o 8,6 %). Oproti loňsku ale mírně klesly mzdy ve vrcholových manažerských pozicích – o 1 %.

Obor % nárůst průměrného celkového platu
Pojišťovnictví 11,9 %
Služby 10,1 %
Státní správa, samospráva 8,6 %
Telekomunikace 8,3 %
Obchod 8,3 %
Bezpečnost a ochrana 8,1 %
Kultura a umění 8,1 %
Automobilový průmysl 7,7 %
Zemědělství a potravinářství 7,1 %
Zdravotnictví a sociální péče 7,0 %

Tabulka – 10 oborů, kde nejvíce vzrostly platy a mzdy (porovnání období leden-květen 2016 a 2017), zdroj Platy.cz

Mzdy v současné době rostou i v oborech, kde se dlouhodobě držely na poměrně nízké úrovni, uvedla Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz s tím, že například v posledním půlroce rychle vyrostly mzdy lidem pracujícím v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. To bylo způsobeno mimo jiné zvýšením minimální mzdy.

Mzdy podle jejích odhadů téměř jistě porostou i nadále. Důvodem je zejména to, že zaměstnanci chybějí prakticky ve všech oborech a jejich nedostatek v současné době vedení mnoha společností považuje za největší nebezpečí pro své podnikání. Samotný růst mezd ale pro udržení nejžádanějších a vysoce kvalifikovaných zaměstnanců přestává stačit a tak společnosti investují do nefinančních benefitů, lepšího pracovního prostředí, nabízejí možnosti netradičních úvazků a práce z domova, vyjmenovala Lincová a dodala, že dalším způsobem, jak nyní zaměstnavatelé získávají pracovní posily, jsou i programy pro zaměstnávání těch, o které ještě nedávno pracovní trh příliš nestál – lidí v důchodovém věku, matek s malými dětmi, pracovníků, kterým musejí zajistit kvalifikaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).