Hlavní navigace

V roce 2016 vzrostly mzdy všem příjmovým skupinám

Sdílet

S tím, jak roste český trh práce, dochází i k růstu mezd, a to u všech příjmových skupin. Nejvýraznější je pak růst u profesí s podprůměrnými příjmy. Čerstvá data potvrzují, že růst mezd zrychluje. Děje se tak u všech vrstev zaměstnanců. Výdělky se vloni zvýšily hlavně v dolní polovině mzdového spektra, vysvětluje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ. Zvýšení ale souvisí i s růstem minimální mzdy a rostoucí poptávkou po pracovních silách na středně kvalifikovaných pozicích.

Nejvyšší nárůst nastal u zaměstnanců v ozbrojených silách. Za jediný rok jim vzrostly platy více, než za předchozí 4 roky, a to o 11,5 %. Druhý nejvyšší růst nastal ve službách a prodeji, a to o 7,1 %. O 6,7 % vzrostly výdělky pomocným dělníkům a o 5,3 % technickým profesím. Naopak nejvyšší mzdy rostly nejpomaleji. Nejnižší nárůst zaznamenaly manažerské profese, a to o 2,3 %, upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Stále však ještě platí, že ženy mají horší platové ohodnocení, než muži. Jejich průměrná mzda bez vlivu nemocnosti byla v roce 2016 celkem 25 283 Kč. To je o pětinu méně, než u mužů, kde průměrná mzda činí 32 135 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 6. 2017 13:56

    zdena (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    vzrostly důchody o 40 Kč, což je při důchodu 10000,- Kč 0,4%. To jste statistici zapomněli napsat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).