Hlavní navigace

V jakých částech republiky lidé nejhůře vycházejí s příjmy? V TOP 3 je i Praha

Sdílet

Veronika Doskočilová

Na Prahu řada lidí nadává a často se říká, že v Praze se všem žije blaze. Pokud bychom ale srovnali údaje Českého statistického úřadu, které vzešly z šetření domácností, zjistíme, že to tak úplně není pravda.

Zdaleka nejhůře vycházejí se svým příjmem lidé v Ústeckém kraji, kde s penězi obtížně vyjde 11,8 % domácností. Na druhém místě je pak Moravskoslezský kraj, kde má stejný problém 11,7 % domácností. Tyto kraje vykazují v současnosti nejvyšší míru nezaměstnanosti v ČR. Překvapivější je, že na hned na třetím místě se umisťuje Praha. V metropoli je přitom nezaměstnanost nízká, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

V Praze podle údajů statistického úřadu vyjde s příjmem jen velmi obtížně 10,6 % domácností. Je to i tím, že v Praze jsou oproti jiným krajům vyšší životní náklady, než jinde. Lidé si například dost připlatí za nájemné. To roste kvůli pomalé bytové výstavbě. Metropoli chybí dvacet tisíc bytů, takže když se ještě navíc do ní v době současné ekonomické prosperity přistěhovávají za prací lidé z celé země, je zřejmé, že cena bydlení musí citelně růst. V Praze se řadě lidí vůbec nežije tak blaze, jak si myslí zbytek republiky, dodává Lukáš Kovanda.

Naopak velmi dobře vycházejí s příjmem lidé v Jihočeském kraji, kde mají obtíže jen 4,3 % domácností. Ve Zlínském kraji jsou to jen 4 % domácností a zdaleka nejlépe je na tom dle šetření Karlovarský kraj, kde mají problémy jen 2 % domácností.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).