Havarijní pojištění není stanoveno zákonem, ale nabízí trochu jiné možnosti krytí než povinné ručení, a tak si jej mnoho Čechů k povinnému ručení sjedná. Často ale mají kryta jen rizika krádeže, ale už ne například vandalismus nebo střet se zvěří. Ukradený vůz je bezpochyby velká finanční zátěž, ale i vandalismus může přijít na pěknou sumu. Navíc je potřeba počítat s tím, že pachatele, na kterém by částku šlo vymáhat, se v mnoha případech nepodaří dostihnout,
říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Pokud v takových případech nemáte sjednané havarijní pojištění, platíte si opravu škody z vlastní kapsy.
Mezi nejčastější formy vandalismu patří poškrábaná auta, a to nejčastěji klíči. Tento typ poškození tvoří až 80 % všech pojistných událostí v rámci vandalismu. Dále pak rozbitá skla, ukopnutá zrcátka, ohnuté stěrače, ukradená kola, ukradené díly či odcizené kovové znáčky vozu. Průměrná škoda na voze způsobená vandalismem se pohybuje okolo 25 000 Kč.
Střet se srnou vyjde v průměru na 45 000 Kč a poškození auta kroupami i na 50 000 Kč.
Počet krádeží v České republice ubývá. Podle policejních statistik bylo v roce 2017 ukradeno méně vozidel než v letech předchozích. Zatímco v roce 2016 bylo odcizeno 4920 dvoustopých motorových vozidel, v minulém roce jich bylo ukradeno 3594. Narůstají ale krádeže součástek motorových vozidel, a to z 3814 na 4191. Nejčastěji se pak zloději zaměřují na věci uvnitř vozu, ke kterým se dostanou po poškození vozidla.