Hlavní navigace

V ČR pracuje více cizinců než před krizí. Čechům ale práci neberou

Sdílet

V současné době pracuje v České republice více cizinců, než v době hospodářské krize. Od té doby se také změnila skladba národností. Hlavní náborové aktivity českých firem nyní probíhají v Rumunsku a Bulharsku, vysvětluje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Důvodem je, že jsou obě země členy Evropské unie a proces související s jejich zaměstnáváním je jednodušší, než u jiných zemí.

Tito pracovníci ale do České republiky nepřijíždějí coby levná pracovní síla. Mzdy v takových zemích jsou sice výrazně nižší než u nás, ale pokud se již rozhodnou cestovat za prací do České republiky, musí si od mzdy odečíst náklady na dopravu, bydlení apod. Jejich platy tak nejsou výrazně nižší, než platy českých pracovníků.

Za 12 nebo 13 tisíc korun hrubého nikdo z Rumunska pracovat do tuzemska nepojede, firmy dnes mají problém najít pracovníky na nekvalifikované pozice za mzdy v rozmezí od 17 do 24 tisíc hrubého, obsazují je proto zahraniční pracovní silou, doplňuje Tomáš Surka.

Největší poptávka po pracovnících je ve výrobě. Kromě toho ale cizince nabírají i na pozice odborníku IT a na pozice kvalifikovaných techniků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).