Hlavní navigace

Ministerstvo vyzývá účastníky II. pilíře: Kontaktujte penzijní společnost

Sdílet

Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do II. pilíře, podle ministerstva financí stále neinformovala svou penzijní společnost, jak má naložit s jejich penězi. Lhůta, do kdy můžete penzijní společnosti sdělit, jak a kam má peníze poslat, vyprší 30. září 2016.

Na výběr máte ze tří možností. Můžete:

  • si nechat vyplatit pouze dvě procenta, která jste odváděli z disponibilního příjmu, a zbylá tři procenta z pojistného se vrátí do prvního pilíře – nedojde tak ke krácení důchodu,
  • úspory nechat převést na svůj účet do třetího pilíře,
  • si nechat vyplatit prostředky na zvolený účet nebo přes složenku.

Penzijní společnosti musíte nahlásit způsob výplaty, číslo účtu, kam má peníze zaslat, nebo identifikační údaje ze smlouvy ve III. pilíři vč. čísla příslušného účtu penzijní společnosti, nebo adresu pro zaslání poštovní poukázky.

Peníze by se k vám (nebo na váš účet ve III. pilíři) měly dostat do konce roku (maximálně hned na počátku roku 2017, to vše za podmínky, že vše stihnete včas ohlásit penzijní společnosti).

Pokud penzijní společnosti do konce září nesdělíte, jak má s penězi naložit, zašle je na  svodný účet u Finanční správy, která je pomocí identifikátorů rozdělí příslušným finančním úřadům. Ty je pak budou vyplácet na žádost samotným střadatelům. Mezitím budou peníze uložené na daňových účtech poplatníků a budou se chovat jako daňový přeplatek. Což znamená, že pokud dlužíte na daních, použijí se primárně na jejich úhradu a vy z nich uvidíte jen to, co zbude.

Pokud se o peníze nikdo nepřihlásí celých šest let, stanou se příjem státního rozpočtu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).