Se zvýšeným zájmem o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám zároveň stoupá procento neúspěšných žadatelů. Zde je přehled nejčastějších chyb, kterých se žadatelé o dotace dopouští.
Formální nedostatky
Nejčastějším problémem u zamítnutých dotací jsou formální nedostatky, například opomenutí některých povinných údajů v žádosti nebo chybějící povinné přílohy, jako je výpis z katastru nemovitostí či souhlasné prohlášení všech vlastníků. V odborném zhodnocení pak chybí některé požadované části dokumentace nebo jsou chyby v hodnocení energetické náročnosti domu.
Nesplnění lhůty
Na vině bývá i porušení časové lhůty, která je stanovena v každém kroku administrace žádosti o dotaci, od jejího podání až po doložení realizovaných opatření. Kvůli špatnému výpočtu lhůty dochází k opožděnému předložení požadovaných dokumentů a administrace žádosti může být z důvodu nesplnění podmínek ukončena.
Pozor na odborníka
Pokud se rozhodnete obrátit na odbornou pomoc, pohlídejte si všechny detaily. I firma, který vám dokumentaci připravuje, nemusí vše udělat dle pravidel. Pokud se rozhodnete svěřit vyřízení žádosti specializované firmě, je nutné věnovat dostatečnou pozornost jejímu výběru a především smlouvě, ve které si přesně specifikujete, co je předmětem spolupráce a kdo nese jakou zodpovědnost,
radí Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.
Nesoulad v technické dokumentaci
Nedostatky v projektové dokumentaci a energetické části hodnocení současného a budoucího stavu budovy jsou častým důvodem pro zamítnutí dotace. Stav objektu musí odpovídat skutečnosti jak před realizací, tak i po dokončení všech opatření. Klienti mnohdy hledí více na to, jak na projektové přípravě ušetřit a neuvědomují si že základem úspěchu podání žádosti je právě profesionální a komplexní zpracování podkladů, které zaručí žadateli dotace po dokončení na jeho účet,
vysvětluje Luděk Lošťák.