Hlavní navigace

Úrokové sazby hypoték klesají už sedmý měsíc v řadě, lidé o ně přesto nestojí

Sdílet

Lenka Kašparová 18. 9. 2019

Objem hypoték v srpnu 2019 zaznamenal meziroční pokles o 24 %. V roce 2018 dosáhl objem hypotečních úvěrů za prvních osm měsíců celkové výše 138,89 miliardy Kč. Za letošních prvních osm měsíců to bylo jen 113,33 miliardy Kč. Celkově bylo sjednáno pouze 49 642 hypotečních úvěrů. Podle aktuálních prognóz se bude celkový objem hypoték pohybovat kolem částky 180 a 190 miliard Kč. Lidé o hypotéky nestojí kvůli příliš vysokým cenám nemovitostí. Za propad zájmu o ně muže i opatření ČNB.

Jak se zhoršuje ekonomická situace, tak se zpomaluje tempo růstu cen nemovitostí. Lidé proto při nákupu nemovitostí nemusí spěchat a mohou vyčkávat na výhodnější nabídky. To vede k poklesu zájmu lidí o hypotéky, říká Štěpán Křeček hlavní ekonom BHS.

Úrokové sazby klesají už sedmý měsíc v řadě. V srpnu se průměrná úroková sazba hypoték pohybovala okolo 2,61 %, zatímco v červenci to bylo 2,68 %. Oproti červenci jde tedy o pokles o 0,07 %. Tempo klesání úrokových sazeb se ve srovnání s předchozími měsíci mírně snížilo, pokles však bude i nadále pokračovat. Přispívá k němu i konkurenční boj mezi bankami, které se snaží přilákat co nejvíce klientů. Ve srovnání s Evropou jsou hypoteční sazby poskytované českými bankami  ale stále ještě vysoké. Evropský průměr je 1 a 2 % p.a.

Do bank si pro hypoteční úvěr přišlo letos skoro o 20 % zájemců méně než v loňském roce. To nutí a bude nutit banky k dalším akcím a k dalším slevám, doplňuje Vladimír Staňura, hlavního poradce ČBA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).