Hlavní navigace

Jednotná jízdenka na různé vlakové dopravce? Nejdříve na konci příštího roku

Sdílet

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o dráhách. Ta mimo jiné počítá se zavedením jednotného systému národního tarifu na českých železnicích. Ten by v praxi výrazně zjednodušil cestování a kupování jízdenek.

V současné době platí, že pokud cestujete několika různými dopravci, musíte si koupit lístek ke každému dopravci zvlášť. V případě jednotného systému byste si ale koupili jeden lístek u jakéhokoli dopravce a na základě použitých spojů by se pak dopravci poměrově podělili o vámi zaplacenou částku.

Dopravci by tak nově museli uznávat cenu, kterou by určoval národní tarif. Kromě toho by ale mohli nabízet i jiné ceny, například u jízdenek, které u jiného dopravce použít nemůžete.

Systém budou využívat dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Komerční dopravci by se mohli připojit v případě, že budou mít se projektu účastnit.

Novela zákona už prošla i 3. čtením v poslanecké sněmovně a nyní putuje do senátu. Pokud by prošla i senátem a podepsal ji prezident, nabyla by účinnosti v prosinci 2020.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).